Решението на Борис Джонсън да разпусне Парламента за пет седмици беше обявено за незаконно от Върховния съд в обединеното кралство, съобщи Би Би Си.
Още: Сирски: Светът не вярваше, че ще устоим. Чест е да съм главнокомандващ
Още: На фона на протести: Местните власти решават кой да бъде кмет на Нови Сад (ВИДЕО)
Съдиите заявиха, че е погрешно депутатите да бъдат възпрепятствани да изпълняват задълженията си преди изтичането на срока за Brexit на 31 октомври.
Премиерът, който се сблъсква с призиви за оставка, заяви, че „дълбоко не е съгласен“ с управляващите, но ще „уважи“ решението.
Конференцията на лейбъристите приключи преди управляващите и депутатите да се завърнат в Уестминстър преди Парламентът ще се събере отново.
Още: ISW: Ветераните от Украйна клатят режима на Путин, демобилизация няма да има дори след примирие
Висш държавен служител заяви, че премиерът е разговарял с кралицата след решението на Върховния съд, но не разкри подробностите на разговора, предаде БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Взрив до руското консулство в Марсилия, Москва подозира тероризъм (ВИДЕО)
Още: Вигенин: В преговорите за мир в Украйна трябва да участва и ЕС, стратегията на Макрон е грешна
Джонсън, който се връща в Лондон от Ню Йорк в сряда проведе 30-минутно телефонно обаждане с кабинета си.
Премиерът настоя, че иска да очертае политиките на своето правителство в реч пред кралицата на 14 октомври и за целта Парламентът трябва да бъде разпуснат и след това да започне нова сесия.
Критиците обаче заявиха, че Джонсън се опитва да спре депутатите да разгледат плановете за Брекзит и прекъсването на работата им е далеч по-дълго от необходимото.
Още: МВнР: Не може да има преговори без Украйна и ЕС
Още: В болничната стая: Папата спретна литургия с лекарите и медицинските сестри
По време на реч в Ню Йорк, премиерът Борис Джонсън заяви, че "отказва да бъде възпиран" да се заеме с "вълнуващ и динамичен вътрешен дневен ред" и за да го направи, ще му трябва реч на кралицата.
Председателят на Върховния съд Лейди Хейл подчерта в решението на съда, че случаят "не е за това кога и при какви условия" Обединеното кралство напуска ЕС, а че става въпрос за решението за разпускането на Парламента.
Лейди Хейл заяви, че единодушното решение на 11-те съдебни заседатели означава, че Парламентът фактически не е бил разпуснат - решението е нищожно и няма ефект.