Британските депутати гласуваха против всички алтернативни варианти за Brexit в серия от индикативни гласувания снощи, предаде БГНЕС, позовавайки се на BBC.
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Гласуванията бяха част от процеса на изземване на контрола върху Brexit от изпълнителната власт. За целта бяха гласувани пакетно 8 предложения, за които депутатите казаха само "да" или "не", като гласуването беше наведнъж, заради притеснения, че при гласуване предложение по предложение, резултатите от първите вотове ще повлияят на следващите.
Осемте предложения, които председателя на Камарата на общините Джон Бъркоу внесе за гласуване, бяха:
1. Предложение В, което казва Великобритания да напусне ЕС без споразумение на 12 април. За - 160 депутати, против - 400.
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
2. Предложение D, което казва Великобритания да търси договарянето на "Общ пазар 2.0" с Брюксел, включително членство в единния пазар на ЕС и митнически споразумения. За - 188 депутати, против - 283.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
3. Предложение H, което казва Великобритания да остане част от Европейската икономическа зона и отново да подаде молба за членство в Европейска асоциация за свободна търговия. За - 65 депутати, против - 377.
4. Предложение J, което казва, че сделка на Великобритания с ЕС за Brexit трябва да включва постоянно и подробно споразумение за митнически съюз с Брюксел, което да покрива цялата територия на Великобритания, включително Северна Ирландия. За - 264 депутати, против - 272.
5. Предложение K, което казва Великобритания да се заеме с изпълнението на плана на опозиционната Лейбъристка партия за митнически съюз с ЕС и възможно най-близка синхронизация с единния пазар на ЕС. За - 237 депутати, против - 307.
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
6. Предложение L, което казва Великобритания да отмени изпълнението на член 50 от Договора за ЕС ако парламента в Лондон не се съгласи на напускане на ЕС без сделка за условията. За - 184 депутати, против - 293.
7. Предложение M, което казва, че трябва да има референдум, който да потвърди, че гражданите са съгласни с условията на сделката за Brexit, преди тя да бъде ратифицирана от парламента. За - 268 депутати, против - 295.
8. Предложение O, което казва Великобритания да търси контролирано излизане без сделка от ЕС, ако сделка с Брюксел не може да бъде договорена. За - 139 депутати, против - 422.
Гласуваните изменения нямаха тежестта на закон и затова се наричат "индикативни". Британският парламент Тереза Мей каза по-рано, че ако някое предложение бъде одобрено, може да се съобрази с него, а може и да не го направи.
Какво следва?
Този въпрос беше моментално поставен от BBC, като еднозначен отговор няма. Очаква се все пак Мей да опита за трети път да прокара постигнатата от нея сделка с ЕС за мек Brexit, с надеждата, че обещанието ѝ след това да сдаде поста си ще донесе достатъчно подкрепа за отхвърлената вече два пъти сделка, макар вторият път тя да беше подобрена - с въвеждане на независим арбитраж по отношение на действието на ирландския предпазен механизъм. Засега обаче Демократичната юнионистка партия от Северна Ирландия казва, че няма да даде подкрепа.
Дали на Тереза Мей ще бъде позволен трети опит да прокара сделката с ЕС в парламента не е ясно и поради позицията на Джон Бъркоу, който се позова на прецедент и отсъди, че не може да подложи на гласуване в рамките на една парламентарна сесия нещо, което вече е отхвърлено, ако в него не са внесени "значителни промени".
Някои от депутатите, които подкрепиха протеклите в сряда вечерта индикативни гласувания, искат тези от тях, които получиха най-голяма подкрепа въпреки отхвърлянето - като идеята за втори референдум - да бъдат подложени на гласуване втори път, вероятно в понеделник (1 април). Други депутати настояват, че единственият останал начин са нови парламентарни избори, които да формират нов парламент, защото в сегашния не може да се постигне компромис.
Великобритания все още е заплашена от излизане от Европейския съюз без сделка за условията на раздялата на 12 април. Все пак тази възможност се счита за малка, след ясната съпротива срещу нея от мнозинството депутати. Какъв метод ще се приложи за избягването ѝ, обаче и дори кой ще е начело на процеса, остава неясно.