Навлизаме в епоха, в която няма пенсиониране. Пътят до тази смразяваща реалност не е дълъг - първото поколение, което ще я изпита, е това, което днес е над 40 и над 50 години. Тези хора са израснали, очаквайки че ще се радват на пенсиониране като това на родителите си - да спрат да работат малко след 60-годишна възраст, с добър гарантиран доход и с достатъчно години пред себе си, за да преследват неосъществените си мечти. За тях обаче може би вече е прекалено късно да направят промените, които изобщо ще им позволят да се пенсионират.
През 2010 г. британските жени се пенсионираха на 60 години, а мъжете - на 65 години. До октомври 2020 г. и двата пола ще трябва да чакат до 66 години. До 2028 г. пенсионната възраст ще се повиши отново до 67 години. И страшната картина ще продължи. След 2060 г. хората ще работят над 70-годишна възраст, но според нови проучвания, ще се наложи да работим и след 80 години, ако искаме да имаме пенсионния стандарт на родителите си.
Така изглежда светът без пенсиониране. Служителите ще са принудени да работят, въпреки че физически не могат. Повишаването на възрастта за пенсиониране ще създаде ново социално неравенство. Онези, живеещи в райони, където продължителността на живота е по-ниска от пенсионната възраст, ще субсидират останалите, умирайки преди да са имали възможността да получат пенсиите си.
Още: След заявките на Тръмп: Дания обяви увеличение на разходите за отбрана на Гренландия
Още: Украйна вече получи 1 млрд. долара от САЩ, обезпечени с приходи от руски активи
Източник: Getty Images/Guliver
Пенсионирането вероятно ще продължи в относително позната форма в кратскосрочен и средносрочен план. В далечно бъдеще обаче този модел ще рухне.
Хората в пенсионна възраст, които не могат да си позволят да се пенсионират, но и не могат да продължат да работят - заради влошено здраве, защото трябва да се грижат за родителите си или защото работодателите предпочитат по-млади служители, ще се влеят в една армия от бедни, невиждана в последните 30 - 40 години.
Мнозина, които днес са над 20-годишни, няма да могат да спестяват по време на младостта си заради растящата безработица, студентски заеми и заради поскъпването на имотите. Когато остареят, представителите на това поколение бедни пенсионери ще мизерстват много повече, отколкото днешните бедни пенсионери.
Още: В Хърватия се готвят за връщане на военната служба през януари
Още: Часове преди Бъдни вечер: Русия нанесе удар срещу жилищна сграда в родния град на Зеленски (ВИДЕО)
Източник: Getty Images/Guliver
Няколко фактора допринесоха за това положение - повишаването на продължителността на живота, несъвършените пенсионни системи и собствената ни неспособност да спестяваме. Така се оказва, че невъзможността да се пенсионираме е цената, която светът плаща за това, че живее по-дълго.
Амелиа Хил, The Guardian
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Подкрепата за диктаторите е най-силна преди да паднат: Преглед на руския печат (ВИДЕО)