Кралски морски пехотинци са участвали в тайни операции в Украйна, призна за първи път висш британски генерал. Генерал-лейтенант Робърт Магоуен признал, че войници от британските специални части на морската пехота провеждат "тайни операции" в "изключително чувствителна среда". Неговият разказ пред ведомствено военно издание е цитирано от The Times.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Maтоуен е бивш командир на Кралските морски пехотинци, като служи в това елитно подразделение на Кралския флот от 1989 г.
В своя статия в Globe and Laurel, официалното издание на Кралската морска пехота, той описва как 350 морски пехотинци от 45-та група специални сили са били изпратени по-рано през годината да ескортират дипломати от британското посолство, когато стана ясно, че руските войски са на път да нахлуят в Украйна.
Министерството на отбраната по-рано оповести присъствието на около 30 войници от специалните части за защита на персонала на посолството. Сега обаче военните за първи път признават, че британските въоръжени сили са участвали в специални операции на територията на Украйна.
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
"През януари тази година 45-та група командоси беше изведена във възможно най-кратко време от дълбините на тъмната северна норвежка зима, за да евакуира британското посолство от Киев в Полша. През април те се върнали в Украйна, за да възстановят дипломатическата мисия, осигурявайки защита на дипломатическия персонал. По време на двете фази командосите извършили и други тайни операции в изключително чувствителна среда и с високо ниво на политически и военен риск", пише Магоуен.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
45-та група специални сили, базирана в базата RM Condor в Арброут на брега на Северно море, е специализирана в бойни операции в Арктика. Войсковата единицата с размер на батальон взела активно участие в конфликта на Фолклендските острови, когато специалните сили участвали в битката при форт Стенли. Групата участвала и в действия в Ирак и Афганистан.
В началото на годината 45-та група била на учения в Норвегия. Оттам тя бързо е прехвърлена в Полша, за да помогне при евакуацията на посолството. А по време на ученията, които се провели в замръзналите планини и фиорди отвъд полярния кръг, температурата падала до минус 35 градуса.
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
В допълнение към провеждането на специални операции в Украйна, Магоуен похвали морските пехотинци за тяхната роля в обучението на украинските военни. "Това лято участвахме активно в обучението на стотици украински военнослужещи. Планираме също да обучим украински морски пехотинци", пише Магоуен.
По-рано The Times съобщи, че британски специални части са в Киев, помагайки за обучението на въоръжените сили на Украйна. Военни инструктори са изпратени за първи път там след нахлуването на Русия в Крим през 2014 г., но са изтеглени още през февруари, за да се избегне пряк конфликт с руските сили.
Украинските командири обаче казаха, че след началото на руската инвазия са получили допълнително обучение от британските войски за използването на противотанкови оръжия NLAW. Обединеното кралство също така използва експерти по киберсигурност, за да защити критични украински министерства. Специалистите работят дистанционно за британското правителство от февруари, за да предотвратят руски кибератаки.
Говорител на Кралския флот заяви: "Кралските морски пехотинци бяха изпратени в Украйна, за да осигурят британското дипломатическо присъствие в страната. Те не са участвали във военните действия."
Превод: Ганчо Каменарски