Бринатците най-много искат свободно движение в страните от Европейския съюз (ЕС), в сравнение с още 5 големи европейски страни. Това показва доклад на Европейския съвет, цитиран от британски медии и БНР. Мнозинството от британците, които гласуваха за Брекзит - напускане на ЕС, сега биха приели връщане към свободното движение в замяна на достъп до единния пазар, според проучване в цяла Европа, което също установи реципрочно желание в държавите членки за по-тесни връзки с Обединеното кралство, предава БНР.
Още: "Брекзит" за младите да отпадне: Идея на Европейската комисия
Консенсус от двете страни на Ламанша
Инвазията на Русия в Украйна и избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ "фундаментално промениха контекста" на отношенията между ЕС и Обединеното кралство, се казва в доклада на Европейския съвет за международни отношения, видян от вестник "Гардиън".
Изтъква се, че има "забележителен консенсус" от двете страни на Ламанша, че е назрял моментът за преоценка на отношенията между ЕС и Обединеното кралство“, като по-близките отношения са най-популярният вариант във всяка изследвана страна.
Още: Парламентът на Северна Ирландия удължи търговски споразумения за Брекзит
Снимка Getty Images
Проведена анкета в Обединеното кралство и петте най-населени държави в ЕС - Германия, Франция, Италия, Испания и Полша, е установила, че най-силният ентусиазъм за подновяване на връзките е във Великобритания.
Брекзит не реши проблемите
Може би най-удивителната констатация обаче е, че 54% от британците, които гласуваха за Брекзит, казват, че в замяна на достъп до общия пазар сега биха приели пълно свободно движение за гражданите на ЕС и Обединеното кралство, за да могат да пътуват, да живеят и да работят през границите.
Още: Ще има ли миграционно споразумение между ЕС и Лондон
Докладът заключава, че това може да се дължи на факта, че скокът на нетната миграция към Обединеното кралство след 2016 година означава, че Брекзит вече не се разглежда от поддръжниците му като отговор на проблемите с имиграцията.