Британският премиер Борис Джонсън започна преструктурирането на правителствтото си с уволнения, предава ВВС. Министърът за Северна Ирландия Джулиан Смит и министърът за бизнеса и индустриалната стратегия Андреа Лийдом са сред ранните жертви. Министрите по жилищната политика и по околната среда Естер Маквей и Тереза Вилиер също са извън правителството.
От няколко часа министрите влизат един по един в кабинета на Борис Джонсън в Камарата на общините, за да научат съдбата си.
Очаква се обаче някои министри, които минават за недосегаеми, да запазят местата си. Спрягат се имената на финансовия Саджид Джавид, на външния Доминик Рааб и на вътрешния Прити Пател .
Повечето от кабинета бяха назначени, когато Джонсън стана министър-председател през юли, припомня ВВС.
Главният прокурор Джефри Кокс подаде оставка. По-рано той коментира, че няма да се оплаче, ако премиерът поиска оттеглянето му.
В изявление, потвърждаващо оставката му, Джефри Кокс заяви: "Аз бях наистина привилегирован да работя през последните бурни политически времена."
Известен с блестящата си кариера и правните си съвети, които даваше на Тереза Мей за сделката за Brexit, той заяви, че е бил помолен от премиера да подаде оставка.
Министърът за Северна Ирландия Джулиън Смит потвърди новината за уволнението му на излизане. Някои смятаха, че той ще остане на поста си след като осигури сделката за подновяване на работата на парламента в Белфаст. Но Борис Джонсън не остана доволен от това, че сделката включва разследване на евентуални престъпления на британски войници по време на безредиците миналия век.
Джулиан Смит получи висока оценка за краткото си назначение от 204 дни. Смит написа в Twitter, че „най-голямата привилегия" за него била „да служи на хората от Северна Ирландия" и е "изключително благодарен", че е получил шанса да отговаря за "тази невероятна част от нашата страна".
Министърът на образованието Крис Скидмор и министрите на транспорта Нус Гани и Джордж Фрийман също бяха уволнени.
Правителствен източник, пожелал анонимност, е заявил пред репортер на ВВС, че сред министрите цари голяма параноя въпреки привидното спокойствие, което демонстрират.
Министърът на отбраната Бен Уолъс коментира, че промените в кабинета винаги са „брутални“, но се надява да остане на поста си.
В същото време се очаква някои от много лоялните на Борис Джонсън заместник-министри да получат министерски постове. Погледите са насочени също към Майкъл Гоув, който вероятно ще бъде назначен за министър, отговарящ за търговските преговори с ЕС.
Очаква се Борис Джонсън да назначи нов министър, който да контролира изграждането на железопътната линия HS2, окончателното одобрение за което беше дадено тази седмица.