Напредъкът в борбата с изменението на климата би могъл да бъде осуетен от развиващите се страни, ако не им бъде предоставен равен достъп до ваксини, предупреди Борис Джонсън, докато богатите държави са подложени на все по-голям натиск да дарят повече дози ваксини, пише британският вестник The Observer, цитиран от БГНЕС.
Още: "Ройтерс": САЩ и Русия чертаят бъдещето на Украйна на тайни срещи
Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна
Цифрите, събрани от Observer, показват, че най-богатите държави, включително Великобритания, имат достатъчно ваксини, за да ваксинират населението си повече от два пъти.
Преди тридневната среща на върха на Г-7, която започва в Корнуол в петък, все по-голям брой влиятелни фигури смятат, че несъгласуването на план за ваксинация на по-бедните страни може да доведе до отказ или неспособност те да работят с богати страни в борбата срещу климатичната криза.
Джонсън ще призове най-богатите държави в света да помогнат за ваксинирането на цялото световно население до края на 2022 г. „Ваксинирането на света до края на следващата година ще бъде най-големият подвиг в историята на медицината“, каза премиерът. „Призовавам колегите си от Г-7 да се присъединят към нас, за да сложим край на тази ужасна пандемия и да обещаем, че никога повече няма да позволим разрухата, причинена от коронавирус, да се повтори.“
Още: Пак сигнал за повреда на кабел в Балтийско море
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
В събота броят на хората във Великобритания, които са получили ваксина, достигна 40 милиона. Вестник Sunday Telegraph съобщи, че ръководителят на британската работна група за ваксини Кейт Бингам трябва да получи награда, която ще бъде представена в списъка с награди за рождения ден на кралицата следващия уикенд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
В ключова седмица за дипломатическите усилия на Обединеното кралство Джонсън се надява да използва срещата на върха на Г-7, за да постави основите на Cop26, жизненоважната среща на върха на ООН за климата, която ще се проведе в Глазгоу през ноември и на която се възлагат надежди, че богатите и развиващите се страни ще изпратят делегации. Но тъй като богатите нации се сблъскват с обвинения за презапасяване с ваксини, Пол Полман, бившият главен изпълнителен директор на Unilever и председател на Международната търговска камара, заяви, че двете най-големи глобални предизвикателства стават все по-тясно и по-опасно свързани.
„Не можем да имаме глобална солидарност и доверие в борбата с изменението на климата, ако не проявяваме солидарност около ваксините“, каза Полман. „Развиващите се страни няма да дойдат с по-амбициозни цели (относно емисиите), ако не видят как развитите страни проявяват известна солидарност по отношение на ваксините и финансирането на борбата с изменението на климата.“
Шансовете за успех на Cop26, каза Полман, „ще бъдат значително по-високи, ако решим проблема с ваксината.“
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
Грета Тунберг заяви, че ще бойкотира Cop26, освен ако развиващите се страни не получат справедлив дял от ваксините, а някои неправителствени организации призоваха развиващите се страни в преговорите да направят същото.