Върховният комисар по външната политика на ЕС Жозеп Борел отхвърли твърденията, че блокът е "бездействал" по отношение на руско-украинската криза.
Още: Вучич: Нуждаем се от сръбско правителство, не ни трябват управления наложени отвън (ВИДЕО)
Още: Путин: В Европа скоро ще стоят в краката на Тръмп и ще размахват опашки (ВИДЕО)
В началото на кризата Брюксел до голяма степен остана встрани, тъй като висши служители от Вашингтон и Москва се събраха на преговори в Женева, каза той пред евродепутати.
В изказването си по време на дебат в Европейския парламент относно кризата в Украйна Борел заяви, че критиките към ЕС, че е пропуснал да действа, са неоснователни.
Според него, държавите от ЕС са показали "забележително единство" и приветства дипломатическите усилия на Франция и Германия, чиито лидери Еманюел Макрон и Олаф Шолц заминаха за Москва за разговори с руския президент Владимир Путин.
Още: Студентите удължиха блокадата на "Моста на Свободата" в Нови Сад (ВИДЕО)
Още: Ген Сирски: 15 000 руски войници са „неутрализирани“ в Покровск през януари
Борел намекна, че неотдавнашните пробиви като обявеното във вторник от Русия изтегляне на част от войските от границата с Украйна и от Крим, за което западните страни твърдят, че все още не са видели доказателства, не биха могли да се случат без ЕС, съобщи Евронюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рюте: Имам малка тайна, след която Путин повече никога няма да нападне Украйна (ВИДЕО)
Още: Шетландските острови отбелязват викингския огнен фестивал (ВИДЕА, СНИМКИ)
„Русия умишлено се опита да пренебрегне съществуването на ЕС, като през декември изпрати писма само до САЩ и НАТО, очевидно смятайки, че ние сме напълно без значение и нямаме какво да кажем по въпросите на сигурността в Европа. За Москва сигурността в Европа се определя във Вашингтон", каза той.
"По-късно, когато забелязаха, че въпреки това пренебрежително отношение, нищо не се случва, г-н Лавров най-накрая реши да изпрати писмо до 27-те държави членки, които досега игнорираше. Защо такъв обрат в позицията на Русия?", продължава той. "Защото разбраха, че европейският фронт не се е пропукал, а атлантическата солидарност е много силна."
САЩ твърдят, че Русия е разположила до 150 000 военнослужещи в близост до границата си с Украйна и в Беларус и предупреди за предстоящо нахлуване - твърдение, което Русия многократно е отхвърляла. Москва иска да се изключи членството на Украйна и Грузия в НАТО и да се изтеглят войските от териториите на някои източноевропейски държави, тъй като те застрашават сигурността на Русия.