Преди пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г. Украйна се гордееше с един от най-развитите енергийни сектори в Европа - с универсален достъп до електроенергия. До юни 2024 г. обаче наличните мощности са намалели с 85% поради системните руски атаки срещу енергийната инфраструктура.
Още: Ползата от севернокорейците: Открили приятелски огън по "Ахмат" и убили 8 кадировци
Още: Основателят на веригата магазини Mango загина при нелеп инцидент
Русия редовно извършва нападения срещу украинските граждани, а от октомври 2022 г. системно бомбардира енергийните обекти на страната. Твърди се, че до септември тази година Москва е унищожила всички топлоелектрически централи и почти всички големи ВЕЦ-ове.
Още: Редица области в Украйна са без ток и вода след нова руска атака с ракети и дронове (ВИДЕО, СНИМКИ)*
Това е обобщението на доклад, изготвен съвместно от организациите „Лекари за правата на човека“ (PHR) и „Ловци на истината“, който документира въздействието на тези атаки върху здравеопазването в Украйна. Автори са Улиана Полтавец – координатор за реакция при извънредни ситуации в Украйна, Хусам ал-Нахас – изследовател в областта на здравеопазването и човешките права, и Линдзи Грийн – зам.-директор на отдел „Изследвания“ в PHR. Техният анализ е изграден на редица проучвания на място, официални документи, изявления на правителствени служители и др. - вижте доклада с всички препратки тук.
Още: Мицкоски: Няма да правим повече отстъпки, в ЕС са още в Средновековието
Още: Севернокорейците в атака срещу Украйна: Зеленски потвърди къде засега (ВИДЕО)
"Лекари за правата на човека" е базирана в САЩ неправителствена организация, която използва медицина и наука, за да документира масовите жестокости и тежките нарушения на човешките права по света и да се застъпва срещу тях.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Карта показа възможните фронтове при Третата световна война, ако Русия нахлуе в Европа
Още: Мир в Украйна - много варианти, но кой е реалистичният?
Още: Украйна е пред най-тежката зима - може да няма ток до 20 часа на ден
Нарушения на международното право от страна на Русия
Както е признато от Мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна и Независимата международна анкетна комисия на ООН за Украйна, атаките срещу енергетиката имат опустошително въздействие върху здравния сектор в страната. Въпреки ясната защита на здравната и енергийната инфраструктура в конфликтни ситуации съгласно международното право - и двата сектора са обект на нападения от страна на Русия. Чрез изследване, обхванало над 2200 здравни работници в Украйна, и чрез проучвания на конкретни случаи, в доклада се установяват закономерности за това как енергийните смущения водят до краткосрочни и дългосрочни вреди за здравето и как тези вреди могат да се считат за нарушения на международното право.
Призивът е Руската федерация "незабавно да прекрати агресията си и да спре нападенията над здравни работници и съоръжения, да спре да се прицелва в енергийна инфраструктура от съществено значение за живота на цивилното население и да се въздържа от безразборни нападения, които застрашават както здравето, така и гражданските енергийни системи".
Още: В Русия автобус с ранени на фронта военни се вряза в камион, много жертви и пострадали (ВИДЕО)
Още: Аржентинският президент получи италианско гражданство, опозицията в Рим е възмутена
Още: Данъкоплатците в САЩ помагат косвено на Кремъл да поразява украински болници
Зверството в "Охматдит": неизлечимо болни деца са пратени под земята
Данните, събрани от двете организации - автори на доклада - от началото на пълномащабното нахлуване, показват, че руските атаки са застрашили както пациентите, така и здравните работници. Например от началото на войната, подпалена от диктатора Владимир Путин, здравните работници и пациентите в националната детска болница „Охматдит“ в Киев (обект на масирано нападение през юли 2024) са били подложени на множество атаки, които са причинили смърт и страдания. Въздушни удари разбиват прозорците на лечебното заведение още през март 2022 г., което принуждава уязвими пациенти, включително неизлечимо болни и имунокомпрометирани деца, да се лекуват под земята - въпреки сериозните рискове за здравето им.
Children and their mothers who were treated at "Okhmatdit" sit next to the damaged building of the children's hospital.
— NEXTA (@nexta_tv) July 8, 2024
Photo: Bohdan Kutiepov / Ukrainska Pravda pic.twitter.com/oXs2MYb2GC
Още: Издирван от съда в Хага руски командир е заповядал удара по детската болница в Киев (СНИМКИ)
На 10 октомври 2022 г. - денят, в който Русия започва широкомащабната си въздушна атака срещу украинската енергийна инфраструктура - ракетен удар убива един от лекарите в "Охматдит", докато той пътува към работа. През следващите месеци честите прекъсвания на електрозахранването, продължаващи до няколко дни, водят до изключване на осветлението във всички отделения, освен интензивното. Прекъсванията на тока застрашават здравето на пациентите, защото: прекъсват или забавят операциите; принуждават хирурзите да работят в тъмнина; прекъсват подаването на вода към болницата, което създава нехигиенични условия; и правят неизползваемо оборудването за диагностика и лечение.
„Можете да работите в този режим няколко години, но не завинаги. За мен "Охматдит" беше крепост. Мислех си, че една детска болница няма да бъде ударена“. Това са думи на д-р Анастасия Захарова - педиатър и началник на отделение в "Охматдит".
Doctors and civilians continue to remove the rubbles of the children's hospital "#Ohmatdyt" in #Kyiv pic.twitter.com/jp6Btslfbu
— NEXTA (@nexta_tv) July 8, 2024
На 8 юли 2024 г. руски ракета удари сградата на токсикологията на болницата, убивайки двама цивилни, ранявайки други 50 души и прекъсвайки електрозахранването и водоснабдяването на болницата. „Беше тъмно и прашно“, спомня си тя, чувайки „писукащи устройства, сигнализиращи за грешки, и писъците на децата“. Нейната колежка д-р Светлана Лукянчук не оцелява при удара. Болницата остава нефункционираща.
Another video that clearly shows a direct missile strike on Kyiv
— NEXTA (@nexta_tv) July 8, 2024
Video: United24 pic.twitter.com/py1Tr8IEgn
Още един пример - болницата в Мариупол
По подобен начин регионалната болница за интензивно лечение в Мариупол също е изправена пред предизвикателства след пълномащабната инвазия. През февруари и март 2022 г. болницата преживява няколко преки нападения по време на щурма на града, а дългата обсада прекъсва електрозахранването ѝ. По-късно болницата е окупирана от руските сили и е превърната във военна база. До декември 2022 г. тя вече се е преместила в Киев с помощта на медицинския персонал, евакуиран от Мариупол.
Дори и на новото си място, функционалността на болницата често е ограничена поради продължаващите атаки срещу енергийната инфраструктура.
Още: Z-пропагандата създаде ВИДЕО с лъжи за детската болница "Охматдит" и пак показа некадърност
Д-р Елена Лазариева, анестезиолог в интензивното отделение, описва как болницата е изправена пред чести прекъсвания на тока: „Понякога по време на 16-часовата ми смяна токът е бил включен за 40 минути, а друг път - за час и половина". Без електричество операциите се отлагат, а животоспасяващото оборудване е изложено на риск от повреда. „Ако има пациенти, които се нуждаят от кислород, от изкуствена белодробна вентилация, без електричество може да стане лошо“, казва д-р Лазариева.
„Когато чуеш алармата (за въздушна тревога), веднага мислиш какво да правиш - дали ще има прекъсване на електрозахранването, дали кислородната станция ще работи, какво да правиш по-нататък по време на операцията“, казва друг лекар в болницата. Лекарите съобщават, че пациентите изпитват пристъпи на паника и сърдечна аритмия поради липсата на ток и се сблъскват със забавяне на операции и други основни здравни грижи.
Снимка: Getty Images
Още: Шокиран от атаката по "Охматдит": Руски пилот издал на украинците 30 военни командири
Конкретни данни за щетите и последствията
Въпреки международната правна забрана за нападения срещу здравеопазването и срещу гражданската енергийна инфраструктура, продължаващата агресия на Руската федерация оказа сериозно въздействие върху системата на здравеопазването в Украйна. Смущения е имало в още много други болници.
Проучване сред 2261 здравни работници, проведено като част от цитирания изследователски проект, показва, че:
- Преобладаващото мнозинство (92,3%) от здравните работници съобщават, че са имали прекъсвания на електрозахранването в своето здравно заведение в резултат на нападения срещу енергийната инфраструктура.
- Две трети от здравните работници (66,3%) съобщават, че прекъсването на тока в резултат на атаки срещу енергийната инфраструктура е повлияло на медицинските процедури в техните лечебни заведения. По-конкретно, 8,4% са отбелязали забавяне на планови операции, 1,7% са преживели прекъсвания по време на операция, а 1,8% са съобщили за сривове в животоподдържащите системи поради прекъсванията.
- Прекъсванията са довели до смущения в комуникационните системи (35,7%), водоснабдяването (21,5%), отоплението и вентилацията (19%) и асансьорите (16,5%).
- 7,8% от анкетираните отбелязват неизправности в диагностичното оборудване - например рентгенови апарати и ядрено-магнитен резонанс, дължащи се на прекъсвания.
- За проблеми със съхранението на лекарства, водещи до разваляне, съобщават 13,8%, а 3,6% информират за проблеми със съхранението на биологични проби като кръв или ембриони.
- Съобщени са също така трайни увреждания на здравето (36 съобщения) и смъртни случаи (20 съобщения).
- 82,9% от здравните работници са изпитали повишен стрес, прегаряне и други предизвикателства вследствие на руски атаки срещу енергийната инфраструктура и прекъсването на услугите, като 27% са се сблъсквали с тези трудности ежедневно.
"Предварителният анализ показва, че тези нападения могат да представляват нарушения на международното право, включително законите на войната и правата на човека на живот и здраве, а в някои случаи могат да доведат до наказателна отговорност по смисъла на международното наказателно право. Отговорността е от решаващо значение за възпиране на бъдещи нарушения, спазване на правните задължения и осигуряване на справедливост и обезщетения за оцелелите. Необходими са незабавни действия за разследване на тези нападения, за подпомагане на здравната система на Украйна и за гарантиране на дългосрочното възстановяване на критичната инфраструктура", гласи докладът.
Снимка: Getty Images
Сред основните препоръки на двете организации - автори на доклада - са:
- Увеличаване на подкрепата за украинските здравни заведения, за да могат да отговорят на критичните си нужди.
- Фокусиране на разследванията върху нападенията срещу енергийната и здравната инфраструктура като военни престъпления и престъпления срещу човечеството, като се осигури интегриране на случаите и сътрудничество между националните и международните екипи.
- Прилагане на правни и политически мерки, за да се гарантира, че нападенията срещу енергийната и здравната инфраструктура се документират и разследват изцяло.
Още: СЗО: Русия е извършила над 1000 атаки срещу украински болници