Румънското обвинение поиска да бъде обвинен бившият президент Йон Илиеску и бившият министър-председател Петре Роман за „престъпления против човечеството” заради окървавяването на революцията в страната през 1989 година.
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Министърът на правосъдието Аугостин Лазар поиска от президента на страната Клаус Йоханис зелена светлина, да започне съдебна процедура срещу бившите лидери. Бившият вицепремиер Желю Войкан Войколеску също е част от обвинените. Според изявлението на румънската прокуратура се отваря нова глава в дълго продължилото разследване за отговорността за кървавите дни преди и след смъртта на комунистическия диктатор Николае Чаушеску и неговата жена Елена.
1 104 човека са били убити по-време на събитията от декември 1989 г. в Румъния. Включително 162-ма човека преди падането на Чаушеску, който заповядва да се потушат протестите и 942-ма в последвалите дни.
Прокурорите казват, че разследват отговорността на „новото политическо и военно управление”, което е дошло на власт след падането на Чеушеску. „Националният фронт за спасение” воден от Илиеску поема страната в първите седмици след революцията. Петре Роман и Желю Войколеску стават съответно министър-председател и вицепремиер на страната.
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Илиеску, сега на 88 години, е президент на страната от 1989 г. до 1996 г. и след това от 2000 г. до 2004 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
От обвинението казват, че „в опит за затвърждаване на властта” новите лидери изпълняват „план” с провокиращи убийства и наранявания причинени от стрелба, както и задържането на голям брой хора.
Разследването на събитията беше отложено през 2015 г., заради липса на доказателства, но беше подновено през 2016 г. от по-висша инстанция на съда.
Досега са обвинени 275 души заради ролята си в опита да се потушат антиправителствените размирици, но от тях само някой са били осъдени, твърдят групи за подкрепа на жертвите.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече