Пекин се стреми да предотврати колапса на Русия и иска да играе „наравно“ със Запада. Това е най-голямата опасност за Украйна, и то защото неговите аргументи могат да бъдат възприети положително в Европа. В настоящата ситуация основната задача на цяла Украйна е съюзниците на страната ни да се обединят именно около нашата логика на победата. Това мнение изрази бившият министър на външните работи на Украйна в периода 2014-2019 г. Павло Климкин в ексклузивно интервю за OBOZREVATEL.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
„Китай не иска Русия да бъде дестабилизирана. Това не му е изгодно геополитически от гледна точка на националната му сигурност. Ограниченията върху цените на петрола и петролните продукти пренасочиха тези потоци към Китай. Сега той получава около 90 милиона тона петрол и най-вероятно ще получи повече. Това означава, че всяка дестабилизация в Русия ще бъде голям проблем за самия Китай“, категоричен е Климкин.
Анализ: Китай не иска край на войната, за да отслаби САЩ, но ще действа ли заедно с Путин?
Според него, в Пекин осъзнават, че войната започва да излиза от контрол. „Китайците бяха много активни. Ван Ий, шефът на международните въпроси, беше в Париж, в Рим, на Мюнхенската конференция, тогава разговаря и с унгарците. Те вече оповестиха плана си, но не за Украйна, а глобален. Нарича се "Инициатива за глобална сигурност" и съдържа шест точки. Всъщност подготовката му отне много време, но в някои отношения много прилича на принципите на ОССЕ. Това е комбинация от принципи на ОССЕ и ООН, но отива по-далеч. Мисля, че с този план всъщност Китай декларира, че е играч“, заявява бившият министър на външните работи.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
„Пекин не се нуждае от дестабилизация на Русия. Това не означава, че сега Китай се е сближил с Москва. Той просто иска да използва Руската федерация и не му е изгодно да я отслабва, и то не само геополитически, в собствените си интереси на националната сигурност. Мисля, че опасността е Китай да играе за равенство“, казва той, като уточнява, че Пекин смята, че без Запада войната би могла да бъде спряна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
„Единственият проблем е, че знаем, че това спиране в никакъв случай не е победа за Украйна и в никакъв случай не е в полза на Киев. Считам, че във всеки случай китайските предложения заслужават обсъждане. Това не означава, че трябва да ги приемем или да не ги приемем. Те са доста често срещани. Китайците обсъждаха индивидуални предложения към нас и в Париж, и в Мюнхен, и на различни закрити срещи, но не мисля, че ще ги публикуват. Ще ги оставят лично на Си Дзинпин, на неговата реч“, казва Климкин.
„Много е важно част от Европа - разбира се, не говорим за Орбан - да не приеме китайските предложения. Това няма да е лесно предизвикателство за солидарността на колективния Запад“, добавя той. „Една от ключовите геополитически цели на Китай не е да има колективен Запад, а да се занимава отделно с Европа, отделно с Щатите, отделно с австралийците и т.н. Китай постави на масата принципите, върху които работи от няколко месеца . Да, те са много общи, издигат ролята на Китай в различни формати, но въпреки това тези принципи допускат различни интерпретации и тълкувания“, допълва бившият външен министър.
Според него е важно китайците да се позовават на Хартата на ООН. „Въпросът е само как ще го тълкуват. Виждате ли, и Путин се позовава на Устава на ООН, но така само си избърсва ръцете. Може би китайците ще успеят да го изчистят малко, но засега виждам нежеланието на Китай да види колапс на Русия. В това Пекин може да намери определен общ интерес с европейците, които също много се страхуват от частичен или пълен крах на Русия“, казва той.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Си Дзинпин: Китай, Иран и Русия са в противовес на американската мощ
Климкин не изключва постигането поне на временен мир с режима на Путин, но е скептичен, че това ще бъде устойчиво решение. „Нашата визия е освобождението на хора и територии. Неотменно условие е от Русия, от нейния режим, какъвто и да е той, да не произлиза никаква заплаха. Смятам, че само с рестартиране на този режим можем да говорим за някакво устойчиво мирно споразумение. Това не означава, че не можем да говорим за някакви временни споразумения, в зависимост от ситуацията. По време на война никога не казвай никога. Но не виждам мирно споразумение – подчертавам, стабилно споразумение – с този режим. Не го виждам нито политически, нито в контекста на сигурността, нито морално, нито каквото и да било“, категоричен е той.
Той коментира и целите на посещението на Джо Байдън в Европа и по-конкретно в Киев през изтичащата седмица. Според него американският президент е дал силен сигнал към четири основни аудитории. Освен подкрепа към украинците, той е предупредил Путин, че Западът няма да се откаже от подкрепата си. „Третият призив бе към европейците – да запазят солидарност и да бъдат до Украйна, както и до Щатите, колкото трябва и колкото трябва. Това наистина е много важно послание. Четвъртият, също важен, е призив към Съединените щати. Байдън искаше да покаже какво е президентско лидерство. Това е важно за него лично като човек, като президент. В крайна сметка, ако се кандидатира за втори мандат, това ще бъде важен тласък за по-нататъшна кампания. Тоест, това наистина са едновременни, макар и различни сигнали към четири големи аудитории, но преди всичко към нас“, каза още Климкин.
„Европа се промени през последните шест месеца. Все още не е достатъчно амбициозен, достатъчно смела и достатъчно бърза. Но можем да обвиним и американците за това. Съгласете се, и те дръпнаха с много неща. Но сега виждаме, че всъщност има солидарност и тази солидарност е вече за нас и за Запада. Тази фраза, която преди беше лозунг - "Нашата сигурност е вашата сигурност", се превърна в нещо повече от лозунг. А това струва много“, категоричен е Павло Климкин.
Следете развитието на войната в Украйна тук