Френското правителство ще направи контрола на раждаемостта безплатен за всички жени под 25 години, разширявайки схема, насочена понастоящем до тийнейджърките под 18-годишна възраст, съобщи АФП.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Така властите искат да гарантират, че младите жени не спират да приемат контрацептиви, защото не могат да си го позволят.
Здравният министър Оливие Веран заяви, че проучванията показват спад в контрола на раждаемостта сред "определен брой млади жени".
"Основната им причина да останат без (контрол на раждаемостта) е финансова", каза той. Схемата обхваща хапчета, вътрематочни спирали, контрацептивни пластири и други методи, съставени от стероидни хормони. Посещенията при лекаря за контрацепция също ще бъдат безплатни, каза Веран.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Този ход е част от поредица от мерки, предприети от правителството на президента Еманюел Макрон за засилване на правата на жените и облекчаване на бедността сред младите хора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Миналата година правителството направи безплатната контрацепция достъпна за момичета под 15 години за пръв път - преди тя беше достъпна само за момичета на възраст между 15 и 18 години - като част от опит за прекратяване на абортите при непълнолетни.
Няколко европейски държави, включително Германия, Белгия, Холандия и Норвегия, правят контрацепцията безплатна за тийнейджъри. Великобритания прави няколко форми на контрол на раждаемостта безплатни за всички.
Във Франция броят на абортите на жени между 15-18 години е спаднал от 9,5 на 1000 момичета между 2012 и 2018 г. на 6 на 1000.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми