Най-тиражираният днес в Италия слух е, че бившият премиер Силвио Берлускони е обявил за продажба луксозната си вила на караибския остров Антигуа.
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Това е втората за седмицата информация за разпродажба на собственост на италианския мултимилиардер, след като преди това в медийното пространство изтече информация за негови намерения да продаде футболния клуб Милан, предаде БТА.
Интригата се изостри с цитирането на реплика от телефонен разговор, в който Берлускони в типичния си полушеговит стил заявява:"Всички ме смятат за изключително богат джентълмен, но изглежда май съм станал почти беден...".
Имението на Карибите, което включва вилата "Емералд Коув" и околния парк, е фактически неизползвано и още миналата година Берлускони призна, че не ходи там.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Толкова скъп и необитаем имот не е лесен за продаване в условията на криза.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Слухът, ако се потвърди, има и своята положителна страна, защото показва, че бившият италиански премиер няма повече нужда от имение на далечен остров, който е известен с данъчна необлагаемост и имунитет срещу екстрадиране. Карибската вила е все пак личен имот на Берлускони, докато Милан е акционерно дружество и една от дванадесетте търговски марки, прославили неговата империя.
Тези търговски марки са перли в короната в холдинга Фининвест АД (Fininvest S.p.A. - съкращение от Finanziaria Investimenti). Холдингът е основан през 1978 година в Милано.
В момента Силвио Берлускони е мажоритарен акционер, дъщеря му Марина е миноритарен акционер и президент на холдинга, а синът му Пиерсилвио е другият миноритарен акционер. Фининвест включва акционерните дружества Медиасет, Медиоланум, Милан и Мондадори. Според последните данни от 2009 година холдингът осигурява над 19 000 работни места и е фактурирал оборот за 5 милиарда и 437 милиона евро при чиста печалба 174 милиона евро.
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Медиасет АД управлява от 1993 година телевизионните права и участието на компании от холдинга в производството и разпространението на филми.
През следващите две години поема контрола на всички, основани от Берлускони, фирми за телевизионна и визуална реклама, както и компаниите Videotime и Elettronica Industriale, които осъществяват телевизионното излъчване и покритие на цяла Италия.
Медиоланум АД е създадено през 1995 година чрез сливането на една финансово-брокерска и две застрахователни компании. Впоследствие финансово-брокерската компания се превръща в Банка Медиоланум. АК (Associazione Calciо - футболно сдружение) Милан АД е собственост на Берлускони от 1986 година. Капиталът е разделен на 48 милиона акции с номинална стойност 52 евроцента и 99,92973 процента от тях са притежание на фамилията Берлускони чрез холдинга Фининвест.
По неофициални данни футболният клуб носи годишни загуби между 75 и 110 милиона евро, които се компенсират посредством консолидирания баланс на холдинга, тоест за сметка на печалбата от другите участници във Фининвест. Мондадори АД води началото си от издателството, основано през 1907 година от 19-годишния Арнолдо Мондадори. През 1989 година издателската къща изпитва финансови затруднения и Силвио Берлускони възлага на свое доверено лице да действа за изкупуване на бизнеса.
Борбата приключва две години по-късно с разделянето на фирмата, като търговската марка, книгоиздаването и част от периодичните издания стават собственост на Фининвест, а седмичникът "Еспресо", всекидневникът "Република" и някои областни вестници преминаха в компанията CIR на Карло Де Бенедети, който оспорва по съдебен път законността на сделката.
Съдът се произнесе в полза на холдинга, но по-късно съдията бе обвинен и осъден за получаване на подкуп от довереното лице на Берлускони. През юли миналата година апелативният съд в Милано окончателно постанови Фининвест да изплати на CIR обезщетение в размер на 560 милиона евро. Тази присъда, финансовите загуби на Милан и драстичното намаляване на постъпленията от телевизионна реклама са основните фактори, които биха принудили Силвио Берлускони да започне разпродажба на части от империята.