Германия ще подкрепи съдебни действия срещу AstraZeneca заради недостатъчно доставени количества от ваксината за ЕС, но приоритетът сега трябва да бъде осигуряване на препарата, заяви германският здравен министър Йенс Шпан.
Европейската комисия обмисля съдебен иск срещу шведско-британския фармацевтичен гигант, тъй като досега е доставил само 31 милиона от обещаните 120 милиона дози.
На въпрос дали смята, че делото е добра идея, Шпан отговори:
"Ако (комисията) реши да предприеме съдебни действия, тогава да ..., но за мен е много по-важно да си получа ваксината."
Германия иска "да си сътрудничи с AstraZeneca, за да получи възможно най-много доставки възможно най-бързо", каза той и добави, че правните въпроси "все още не са приоритет в тази фаза на пандемията".
Дипломати от ЕС заявиха вчера, че не е взето окончателно решение за правни действия, но изпълнителната власт на ЕС е информирала представителите на държавите-членки и иска от тях да потвърдят дали ще подкрепят съдебен иск.
„Както знаете, AstraZeneca не достави договорените количества... Това е една от причините да държим отворени възможността заедно с държавите-членки да предприемем по-нататъшни стъпки“, каза говорител на Еврокомисията Стефан Де Кеерсмакер.
Пред АФП европейски дипломат заяви, че "не всички държави-членки са съгласни" да изправят компанията пред съда, подчертавайки, че целта им е била просто AstraZeneca да достави дозите, които е обещала в договора.
Общественото доверие в препарата на AstraZeneca понесе сериозен удар, след като Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) заяви, че вероятно има връзка между ваксината и образуването на тромби.
EMA и ЕК не са променили позицията си по отношение използването на AstraZeneca и заявиха, че ползите от нея надвишават рисковете, но няколко държави от ЕС ограничиха използването му до по-възрастни граждани.
ЕС обаче все повече разчита на ваксината BioNTech / Pfizer за своята ваксинационна кампания, която се ускорява от края на март.