Швеция влиза в НАТО още днес, 7 март

07 март 2024, 14:30 часа • 2102 | прочитания

"Швеция официално се присъединява към Алианса на НАТО на 7 март 2024 г., ставайки 32-ият съюзник", съобщи Белият дом. Това означава, че Стокхолм ще влезе във военния съюз четири дни по-рано от първоначално предвиденото.

Още: "Руснаците ще продължат да ни заблуждават": Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

Още: Тревожна ситуация в Крит: Изследват пукнатини в земята и по къщите

Държавният департамент на Щатите публикува протокола за приемането на скандинавската страна в Алианса.

Още: Мерц обеща нов курс на Германия по отношение на миграцията

Още: Изключително рядко метеорологично явление: Португалия обвини Испания за прекъсването на тока (ВИДЕА)

Унгарският министър на външните работи Петер Сиярто кацна в САЩ в четвъртък, за да предаде ратификацията на членството на Швеция. Шведският премиер Улф Кристершон и външният министър Тобиас Билстрьом също са във Вашингтон, след като отлетяха в сряда. 

Припомняме, че Будапеща бе последната пречка пред приемането на Стокхолм в Алианса.

Още: Руското военно министерство за пръв път показа ВИДЕО с обучението на севернокорейците, воюващи срещу Украйна

Още: Баща отписа дъщеря си от училище, за да я продаде в Германия

Още: Сделка: Унгария купува изтребители от Швеция и ще я пусне в НАТО

Церемонията

Според публичния график, публикуван от Държавния департамент на САЩ, в 11:15 ч. източноамериканско време - т.е. в 18:15 ч. българско - ще се проведе среща между държавния секретар Антъни Блинкен и Улф Кристершон. Вероятно тогава шведският премиер ще представи на топ дипломата на Щатите документите за присъединяване на Швеция, съобщи The Local Sweden. Така Стокхолм официално ще стане член на военния съюз.

Още: Масово прекъсване на тока: Засегнати са поне две държави в Европа (ВИДЕО)

Още: Германия с нови министри: Силен поддръжник на Украйна начело на МВнР

Снимка: Getty Images

Още: Учение на НАТО в новите страни членки (ВИДЕО)

"Швеция е силна демокрация с изключително способна армия, която споделя нашите ценности и визия за света. Присъствието на Швеция като съюзник в НАТО ще направи Съединените щати и нашите съюзници още по-сигурни", се допълва в изявлението на Белия дом от днес.

Церемонията по издигането на шведското знаме в централата на НАТО в Брюксел вече е насрочена за понеделник, 11 март.

Кристешсон е включен и в списъка на гостите и за годишната реч на президента на САЩ Джо Байдън пред Конгреса.

Още: Зеленска отказала да е до Навалная в Конгреса на САЩ заради думи на Навални за Крим?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес