Докато въпросът с незаконния трафик не бъде разгледан подобаващо, шансовете държавите от ЕС да станат по-отворени за прием на нови членове са малки, пише белгийският портал Businessam.be.
Според публикувания текст, една от причините, заради които се бави членството на държавите от Западните Балкани в ЕС, е, че тези страни са център на незаконен трафик и на всякакъв вид мръсен бизнес.
Порталът припомня изказване на бившия финансов министър на Белгия Йохан ван Овертвелт, който в отговор на темата за разширяването на ЕС, която е във фокуса на словенското председателство, подчерта ролята на държавите от Западните Балкани в търговията с наркотици.
„Не само в производството, но и в снабдяването със суровини, например от Колумбия и Афганистан, в производството на синтетична дрога – малко неща са известни, затова ще разгледаме въпроса по-обстойно“, каза той.
Порталът Businessam.be припомня и неотдавнашен текст на „Ню Йорк Таймс“, в който се коментира подробно незаконната търговия с тютюн, подчертавайки, че „в Черна гора са убити следователи и журналисти, които се опитали да разкрият трафикантите“. Авторите на материала припомнят, че нелегалната търговия с цигари „беше важна индустрия за Черна гора с тайната благословия на САЩ още от балканските войни в началото на миналия век“.
Световната нелегална търговия с тютюн се оценява на 40-50 млрд. долара годишно, според оценки на Световната банка, и продължава да нараства. Пандемията доведе до увеличаване на нелегалната търговия с цигари, което, от своя страна, допринесе за нарастване броя на пушачите, които търсят по-евтини тютюневи изделия, върху които няма наложени данъци.
Отделни по-високи данъци направиха нелегалния трафик още по-атрактивен, посочва порталът. И незаконният трафик, и по-високите данъци стимулират нелегалния пазар. Тези незаконни дейности не само че ощетяват икономиката, но представляват заплаха и за общественото здраве, тъй като нелегалното производство няма необходимия контрол на качеството.
Докато тези въпроси не бъдат решени, шансовете държавите членки на ЕС да бъдат по-отворени към разширяването, са малки. Това показва, че проблемите в региона влияят и на ЕС, затова е важно Евросъюзът да намери алтернатива за стабилизиране в региона, дори и членството да не е реално, пише в заключение Businessam.be.