Беларуските хеликоптери, които прекосиха границата с Полша, охранявали Лукашенко

02 август 2023, 11:40 часа • 10831 | прочитания

Беларуските хеликоптери, които вчера пресякоха въздушната граница с Полша, са охранявали беларуския диктатор Александър Лукашенко. Това съобщи местната мониторингова група "Беларуски гаюн".

Още: Папа Франциск създаваше мостове, а не беше църковен княз: Говори богослов

Още: Посланието на папа Франциск в Раковски: "Не завършвайте деня с война"

Тя пише в Twitter, че Лукашенко се намира в резиденцията "Вискули", която е на 7.5 км от границата с Полша. А на 29 юли там са били прехвърлени два хеликоптера от военното летище "Мачулищи" - Ми-8 и Ми-24 от Военновъздушните сили, за да защитават президента.

Още: С нови заводи и технологии: Великобритания увеличава производството на оръжия

Още: Бивш бияч, обичащ тангото и дал обет да не гледа телевизия: 9 факта за папа Франциск

Ден по-късно там е пристигнал трети вертолет. Вчера, 1 август, два хеликоптера са излетели да патрулират по границата в Брестка област.

Още: Полша праща още войски на границата си с Беларус

Още: Странни обичаи за Великден (ВИДЕА)

Още: Запечатаха покоите на папа Франциск

Мониторинговата група съобщава, че пилотите може да са влетели в Полша случайно. Минск отрече те да са прекосявали границата, а Варшава реагира остро, обявявайки, че вертолетите са прелетели ниско в района на Беловеж и именно затова не са били засечени. Заради случилото се Полша обяви, че ще увеличи броя на военните си части по границата с Беларус.

ОЩЕ: Лукашенко отрече, че бойци на Вагнер са разположени край полската граница

Още: Ръст на броя на наркотиците притесни Германия

Още: Русия атакува Одеса с дронове (ВИДЕО)

По-скоро инцидент, а не провокация

Според "Беларуски гаюн" охраната на Лукашенко по този начин е "стандартна процедура", като такава е имало отново през април 2023 г. Лукашенко се намира в резиденция "Вискули" от 30 юли.

Мониторинговата група определя случилото се по границата по-скоро като инцидент. "Умишлена провокация с два бойни хеликоптера, които да пресекат границата, би била изключително опасна стъпка, като се има предвид, че Лукашенко е само на около 10 км, а от няколко дни той нощува на 7.5 км от границата, включително и в момента", пишат анализаторите.

Още: Хитрият план на Путин: "Вагнер" да отрежат през Полша пътя на западното оръжие за Украйна

Още: Заради ситуацията с "Вагнер": Полша изпрати снайперисти на границата с Беларус

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес