В навечерието на новия кръг от преговори за Brexit главният преговарящ на Европейския съюз(ЕС) Мишел Барние не скри трудностите в преговорите с Великобритания.
Още: Масово прекъсване на тока: Засегнати са поне две държави в Европа (ВИДЕО)
Още: Германия с нови министри: Силен поддръжник на Украйна начело на МВнР
Попитан в Сената - почти четири години след референдума за Brexit - той направи подробен преглед на ситуацията.
Предвид отказа на Великобритания да търси удължаване след 31 декември 2020 г., Мишел Барние смята, че четири месеца са много кратък срок за постигане на споразумение.
Сенаторите бяха особено заинтересовани от риболова, като подчертаха, че не може да има глобално споразумение без сделка в тази област по по-важните точки: интегритета на единния пазар; условия за равнопоставена конкурентоспособност; правата на гражданите на Европейския съюз.
Още: Земетресение разлюля Албания и Северна Македония
Още: Вигенин: Разширяването на ЕС може да предотврати дестабилизация на Балканите
„ Как можем да предвидим европейска стратегическа автономия без тясното обвързване на британците в политиката за отбрана и сигурност? Да не желаеш да се интегрира това измерение в преговорите е глупост! Неспазването на споразумението би било пагубно, но целостта на единния пазар и лоялната конкуренция трябва да се запазят“, заяви Кристиян Камбон, председател на комисията по външни работи и отбрана в Сената.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин обяви ново примирие в Украйна - този път по-дълго
Още: Принц Хари изпитва ужас от Меган Маркъл и разпад на брака
„ Партньорството, дори много амбициозно, предполага баланс между права и задължения и не може да бъде равностойно на статута на държава-членка на Европейския съюз. Убедени сме в силата на Мишел Барние, който остава ангажиран да защитава интересите на Съюза. Заложени са стотици хиляди работни места в Европа“, каза сенатор Жан Бизе.
Вижте още:
ЕС: Споразумението с Великобритания ще бъде ратифицирано преди края на 2020-а
Още: The Wall Street Journal: Русия вече се готви за действия срещу НАТО
Още: Затвориха Сикстинската капела, ясно е кога избират нов папа