Президентът на САЩ Джо Байдън и неговият украински колега Владимир Зеленски обсъдиха по време на първия си телефонен разговор съобщенията за предполагаемо увеличаване на руското военно присъствие в близост до украинските граници и усилията на Киев за борба с корупцията, съобщи "Политико", цитиран от БГНЕС.
Още: Осъден кардинал иска да е част от конклава за избор на нов папа
Още: "По-добре се притеснявайте за Владивосток": Полски министър с обръщение към Русия (ВИДЕО)
"Байдън и Зеленски току-що приключиха разговора си, който продължи 30-40 минути. Байдън потвърди ангажиментите на САЩ към Украйна. Обсъдени бяха и докладите за струпване на руски войски на източната граница и усилията на Зеленски за борба с корупцията," написа в Туитър кореспондент на Белия дом.
В разговора със Зеленски Байдън потвърди подкрепата на САЩ за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, заяви Белият дом.
Байдън също така изрази ангажимента на САЩ за партньорство и реформа в борбата с корупцията в Украйна.
Още: Въздушна тревога в цяла Украйна, Киев отговори с атака по Крим (ВИДЕО)
Още: "Украйна ще защитава своите принципни позиции": Какво се случи на срещата в Лондон?
От своя страна Зеленски увери американския президент в готовност за реформи в Украйна и подчерта, че партньорството със САЩ има решаващо значение за Киев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.04.25 - Какво съдържа окончателното мирно предложение на Тръмп?
Още: Напук на предупрежденията на Брюксел: Вучич ще присъства на парада на 9 май в Москва
По-рано тази седмица, както съобщава "Политико", ръководителят на Държавния департамент на САЩ Антъни Блинкен, ръководителят на Пентагона Лойд Остин и председателят на Съвместния щаб на въоръжените сили на САЩ Марк Мили са провели телефонни разговори с техните украински колеги.
В петък прессекретарят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков заяви, че Русия, която не е страна в конфликта, не може да осигури всеобхватно прекратяване на огъня в Донбас, но използва своето влияние за изпълнение на споразуменията.
Отношенията между Москва и Киев се влошиха на фона на ситуацията в Донбас. Украинските власти и западните страни преди това многократно са обвинявали Русия в намеса във вътрешните работи на Украйна. През януари 2015 г. Върховната рада прие изявление, в което Руската федерация бе наречена „страната агресор“. Русия отрича обвиненията на Киев и Запада и ги нарича неприемливи. Москва многократно е заявявала, че не е страна във вътрешния украински конфликт и е заинтересована Киев да преодолее политическата и икономическата криза.
Още: Ватиканът обяви 9-дневен траур: Ето кога започва
Още: Затвориха за кратко американска военна база в Германия: Каква е причината?