Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Австрия иска мигрантите да бъдат настанявани извън европейската територия

17 декември 2016, 08:30 часа • 2745 прочитания

Австрийският министър на външните работи Себастиан Курц се обяви за обрат в бежанската политика на ЕС и настоя мигрантите да бъдат настанявани в центрове извън европейска територия, но управлявани и финансирани от Брюксел.

"Трябва да спрем хората, опитващи се незаконно да дойдат при нас на границата, и да не се грижим за тях, като ги връщаме обратно в родните им страни", подчерта дипломат №1 на Виена. Ако това не е възможно, те трябва да бъдат настанявани в приемни центрове извън Европа, които все пак са управлявани и финансирани от Брюксел. С цел да се регулира броя на новопристигналите хора, Курц предлага програма за временно презаселване, която предвижда в европейските държави временно да бъдат допускани "най-слабите от слабите", пише немското издание Die Welt.

По този начин ще се направи разграничение между хора, които спешно се нуждаят от помощ, и тези, чиято цел е само по-добър живот. Идеята на Австрия наподобява политиката на Австралия към бежанците, които са изпращани в специални центрове на остров Науру. Външният министър Курц е на мнение, че ЕС не трябва да е зависим от Турция за справянето с бежанската криза, и настоява за пореден път Брюксел да замрази преговорите с Турция за членството й в общността.

Actualno.com припомня, че напрежението между Австрия и Турция тлее отдавна, предвид факта, че Виена беше една от първите европейски столици, които поискаха план Б, ако Турция не спази споразумението за реадмисия на бежанци. В отговор турският президент Реджеп Ердоган обяви, че страната му има и план Б, и план В, ако не види готовност от ЕС да махне визите за турски граждани.

Канцлерът на Австрия Кристиан Керн обаче се дистанцира от категоричната позиция по въпроса на външния си министър и на състоялия се в четвъртък късно вечерта в Брюксел Европейски съвет подкрепи ЕС да се придържа към постигнатото на 18 март споразумение с Турция за бежанците, отбелязва още вестник "Сега".

Лидерите на страните членки поискаха от председателите на ЕК Жан-Клод Юнкер и на Европейския съвет Доналд Туск в началото на 2017 г. да организират среща на върха с Турция, на която да се обсъди напредъкът по реализацията на споразумението. Турският президент Реджеп Ердоган предупреди, че Анкара има резервни планове за действие, ако ЕС не спази обещанието си да предостави безвизов режим на турските граждани в Шенгенската зона, както предвижда договорката от март.

На Европейския съвет лидерите решиха да бъдат удължени с 6 месеца евросанкциите срещу Русия заради украинската криза. Действащите в момента санкции изтичат на 31 януари 2017 г. Постигнат бе и компромис с Холандия, който ще позволи на Хага да ратифицира споразумението за асоцииране с Украйна. Към договора за асоцииране да бъде приложен текст, според който договорът не е стъпка към започване на преговори с Киев за членство в ЕС.

Стана ясно също така, че Швейцарският парламент е одобрил закон, който дава предимство на местните хора при заемането на свободни работни места, предадоха информационните агенции. Това е част от мерките за ограничаване на миграцията в алпийската държава. От доста време депутатите се опитват да намерят решение, което да отразява резултатите от референдума през 2014 г., когато швейцарците се обявиха за по-строги ограничения на миграцията. Парламентът обаче трябваше да се съобрази и със споразумението с ЕС, което гарантира свобода на придвижване на работниците.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес