Армения върви към ЕС и бяга от Русия: Последната законова стъпка е факт

26 март 2025, 09:49 часа • 781 | прочитания

На заседанието си на 26 март арменският парламент одобри на второ и последно четене законопроекта „За започване на процеса на присъединяване на Република Армения към Европейския съюз“. Той беше подкрепен от 64 депутати, а 7 народни представители бяха против. Това е поредна стъпка, която доближава страната повече към Запада и я отдалечава от Русия. Отношенията между Ереван и Москва са обтегнати от есента на 2023 г. насам, след като азербайджанските сили за около денонощие поеха контрола над анклава с етнически арменци Нагорни Карабах, без руските миротворци на място да се намесят.

Още: Путин: ОДКС нямаше никакво задължение да се сражава за Армения в Нагорни Карабах (ВИДЕО)

Как се стигна дотук?

Инициатор на проекта е гражданската инициатива „Платформа на демократичните сили“, която в рамките на два месеца успя да събере 60 хиляди подписа (при 50 хил. подписа, изисквани по закон). Тези подписи бяха необходими, за да бъде внесен проектът за разглеждане в Народното събрание в Ереван. На 9 януари 2024 г. проектът беше одобрен от правителството на Армения, припомня местната информационна агенция news.am.

Още: Армения се отдалечава още от Русия - подписа по-широко сътрудничество със САЩ

Законът призовава арменските власти да започнат преговори за присъединяване към ЕС в съответствие с волята на арменския народ.

Снимка: арменският премиер Никол Пашинян и Еманюел Макрон, Getty Images

През януари министър-председателят Никол Пашинян заяви, че арменското правителство желае членство в ЕС, но посочи, че такова решение може да бъде взето само чрез общонационален референдум: Старт на процеса за присъединяване към ЕС: Арменското правителство одобри закона.

Русия вече отговори на арменското желание за ЕС

След като през февруари тази година законопроектът мина на първо четене, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков призна „суверенното право“ на Армения да се стреми към членство в ЕС, но призова арменците да обмислят дали блокът споделял тази цел. Той подчерта „ползите“, които Ереван получавал като член на ръководения от Русия Евразийски икономически съюз.

Руски официални лица и коментатори по-рано твърдяха, че стремежът на Армения към членство в ЕС е сигнал за оттеглянето ѝ от Евразийския икономически съюз.

Още: На първо четене: Арменският парламент одобри начало на евроинтеграцията, Русия отговори

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес