Арменският министър-председател Никол Пашинян заяви на 28 януари, че е предложил на Азербайджан двете страни да подпишат пакт за ненападение. Идеята е той да влезе в сила, докато се очаква всеобхватен мирен договор между съседните кавказки държави.
Ереван и Баку са водили две войни - през 2020 г. и през 90-те години на миналия век - за спорния регион Нагорни Карабах, който Азербайджан си върна с мълниеносна офанзива миналата година.
Още: Азербайджан тайно произвежда 122-мм снаряди за Украйна?
Кога ще има мирен договор?
"Представихме на Азербайджан предложение за механизъм за взаимен контрол на въоръженията и за подписване на пакт за ненападение, ако подписването на мирния договор срещне забавяне", заяви Пашинян в реч по случай Деня на армията на Армения, цитиран от AFP.
Снимка: Getty Images
По-рано Пашинян и президентът на Азербайджан Илхам Алиев бяха заявили, че мирно споразумение би могло да бъде подписано до края на 2023 година. Но мирните преговори с международно посредничество досега не са довели до никакъв пробив.
Още: Армения напълно признава Нагорни Карабах като част от Азербайджан
Офанзивата в Нагорни Карабах
На 19 септември Алиев изпрати войски в Карабах и само след един ден сражения арменските сепаратисти, които контролираха региона в продължение на три десетилетия, се предадоха и се съгласиха регионът да бъде реинтегриран в рамките на азербайджанската страна.
През декември лидерът на сепаратистите Самвел Шахраманян заяви в Ереван, че предишният му указ, разпореждащ разпускането на сепаратистките институции, не е валиден.
След превземането на Карабах от Баку почти цялото етническо арменско население - повече от 100 000 души - избяга от региона в Армения, което предизвика бежанска криза.
Още: Пашинян обвини Русия, че не е доставила платено от Армения оръжие за стотици милиони долари