Армения заяви, че е изпратила официално искане до Москва да премахне руските гранични войски от международното летище Звартноц в столицата на страната. С действията си Ереван продължава да се дистанцира от Москва на фона на влошените двустранни отношения, предаде Радио Свободна Европа.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
„Армения има ясна позиция по този въпрос. Руската федерация беше информирана с официално писмо за тази наша позиция“, каза секретарят на Съвета за сигурност на Армения Армен Григорян пред репортери на 6 март, добавяйки, че според позицията на Ереван летището трябва да се обслужва единствено от арменските гранични войски.
Руската гранична охрана е част от структурата на Федералната служба за сигурност в Армения и присъства на летище Звартноц от 1992 г. Споразумението, с което бяха разположени там, не уточнява ролите на руските граничари, но казва, че те могат да използват летището за транспортни нужди.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
През последните месеци Армения се дистанцира от традиционния си съюзник Русия, като в същото време се сближава със Запада. Ереван и преди е повдигал темата за летището, но коментарите на Григорян на 6 март са първият път, когато Армения официално отправя искане.
„Придобиването на военна техника от Русия е спаднало от 96 процента до по-малко от 10 процента. Това означава, че Армения прилага политика на диверсификация, която изисква партньори не само на Запад, но и в Азия и в други различни посоки. Армения диверсифицира своята икономика и сигурност", добави Григорян. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по-рано каза, че не са взети официални решения относно изтеглянето на руските граничари от Звартноц, тъй като Москва "официално" не е получила такова искане.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Армения обяви, че ще кандидатства за членство в ЕС
Изявлението на Григорян идва по-малко от две седмици след като арменският премиер Никол Пашинян каза в интервю за телевизионния канал France 24, че страната му е замразила членството си в водената от Русия Организация на договора за колективна сигурност (ОДКС), обвинявайки Москва, че призовава арменски граждани да свали неговото правителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Организацията на договора за колективната сигурност е в основата на дистанцирането на Армения от Москва. Правителството на Пашинян отдавна критикува ОДКС за „неспособността на организацията да отговори на предизвикателствата пред сигурността“, пред които е изправена Армения.
Още: Армения замрази участието си в ръководената от Русия коалиция за сигурност ОДКС
Арменските власти обвиниха руските миротворци, разположени в Нагорни Карабах през 2020 г., че не са успели да спрат светкавичната офанзива на Азербайджан миналия септември, която завърши с възстановяването на контрола на Баку над отцепническия регион, който в продължение на три десетилетия беше под контрола на етнически арменци.
Москва отхвърли обвиненията с аргумента, че нейните войски не са имали мандат да се намесят и обвини Пашинян, че ефективно е проправил пътя за краха на сепаратисткото управление в региона, като преди това е признал суверенитета на Азербайджан над него.
Още: По адрес на Путин: Нищо не направихте да ни помогнете - арменският премиер за Нагорни Карабах
Пашинян отказа да присъства на срещата на върха на ОДКС в Минск през ноември и каза в предавана по телевизията сесия с въпроси и отговори тогава, че всяко решение за продължаване на членството на Ереван в групата - която включва също Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан - ще се основава на " собствени държавни интереси“.