Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Арктика: НАТО, Русия и Китай протягат ръце

26 август 2024, 07:30 часа • 6636 прочитания

Един от най-модерните изтребители на Кралските военновъздушни сили, F-35B, вече кацна в Исландия на брулената от вятъра писта на летище Кефлавик.

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Сгушена от вятъра само на метри от самолета, министърът на външните работи на Исландия Тордис Колбрун Рейкфьорд Гилфадотир без колебание се съгласи, че Арктика, на север от нейната страна, е жизненоважен регион. "Наистина се надяваме, че това ще продължи да бъде регион с ниско напрежение. Но нещата се променят и трябва да останем бдителни", каза министърът пред списание Newsweek.

Ето защо Великобритания изпрати четири изтребителя F-35B от своята 617 ескадрила в югозападния край на Исландия. Самолетите току-що са започнали патрулна мисия на НАТО, фокусирана специално върху Арктика. Това е първият път, когато британски стелт изтребители патрулират от името на НАТО, въпреки че други самолети на Кралските военновъздушни сили на Обединеното кралство току-що завършиха продължила месеци мисия за наблюдение на източния фланг на НАТО в Румъния.

Още: Посредниците, които помагат на Русия да оцелява от западните санкции

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Бързият и защитен срещу радари самолет от пето поколение е проектиран да бъде труден за откриване от противника, при това F-35B е способен на вертикално кацане и късо излитане от самолетоносач.

Стоейки до елегантния самолет, командирът на 617-а ескадрила подполковник Стюарт Кембъл увери, че изтребителите F-35 могат да "говорят помежду си". Според него добре функциониращата връзка между самолетите осигурява "огромно предимство в сравнение с това, с което сме свикнали в НАТО".

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

НАТО не само наблюдава Източна Европа, но и следи отблизо горещи точки по света. По-специално, Алиансът поощрява деескалацията на конфликта в Близкия изток и укрепва присъствието си в Индо-тихоокеанския регион.

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Създава се впечатлението, че НАТО все повече се взира в негостоприемната Арктика и насочва ресурси там, докато Русия тихо увеличава присъствието си в региона, а Китай наблюдава случващото се с искрен интерес.

Още: Пентагонът представи стратегията си "Арктика 2024": Как ще противодейства на Русия и Китай

"Мисията на въздушна полиция в Исландия демонстрира способността на Обединеното кралство да оперира и възпира нашите противници във въздушното пространство на съюза", каза британският военен министър Люк Полард.

НАТО здраво държи Арктика в ръцете си: мнозинството от арктическите държави са членове на Алианса. Това беше значително улеснено от присъединяването на Финландия и Швеция след началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г.

В Кефлавик, само на час път с кола от столицата Рейкявик, цари непоклатимо чувство за солидарност на НАТО. Членовете на Алианса многократно са подчертавали, че руската инвазия само е засилила вътрешните връзки и това се забелязва в цялата огромна военновъздушна база. Командирът на RAF 11 Group, вицемаршал от авиацията Том Бърк, описа присъствието на F-35B като "истинска демонстрация на единството на НАТО".

Изменението на климата променя лицето на Арктика, отваряйки някога недостъпния регион за корабоплаване и други дейности. Въпреки това, заедно с трансформацията на средата, отношенията между Русия и западните страни се влошават, особено след като руските войски навлязоха в Украйна преди 2,5 години.

Още: С нов боен ледоразбивач Русия се готви за господство в Арктика (ВИДЕО)

Русия поддържа най-мащабното военно присъствие в региона от всяка арктическа държава и представлява "остра заплаха", според оценката на САЩ. Москва отваря отново съоръженията си от епохата на Студената война в региона, включително за разузнаване и наблюдение, каза по-рано пред Newsweek полковник от резерва на морската пехота на САЩ Марк Кансиан, който сега е старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Гилфадотир счита, че Кремъл може да е ангажиран в Източна Европа, но разполага с военни ресурси, които в момента не са използвани в и около Украйна, но които могат да бъдат разположени в Арктика. Руската инвазия през февруари 2022 г. създаде "нова реалност", добави тя, като призова страните от НАТО да се адаптират към променящите се условия.

Не трябва да забравяме и Пекин. Миналия месец от Пентагона съобщиха, че Китай, макар да не е арктическа държава, се придвижва все по-дълбоко в Далечния север, тъй като се стреми да разшири своето влияние и достъп. "Виждаме повишен интерес от тяхна страна към региона", каза Гилфадотир.

Силите на НАТО редовно патрулират в няколко региона, включително Балтийските страни и източния фланг на Европа. Що се отнася до мисиите, провеждани от Кефлавик, те са по-краткосрочни и се изпълняват от членовете на НАТО на интервали от няколко седмици. И Исландия, и Обединеното кралство са членове на Съвместните експедиционни сили, сформирани от Алианса като гъвкав вариант за укрепване на сигурността на Северна Европа.

Още: НАТО не е готов за война с Русия в Арктика

Друг елемент от стратегията за отбрана на Арктика от Алианса е да се предскаже бъдещата форма на региона чрез авангардни научни изследвания. "Успешното прогнозиране зависи от научните познания, така че ние правим всичко възможно, за да проучим задълбочено региона и по този начин да можем да предвидим бъдещето на Арктика", обобщи министър Гилфадотир.

Автор: Ели Кук, за Newsweek

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес