Германският канцлер Ангела Меркел призова китайския премиер Ли Къцян за "прозрачно сътрудничество" и "взаимно признаване" на ваксини срещу COVID-19 и припомни, че битката срещу пандемията предполага "съвместна работа". Германският канцлер и китайският премиер за шести път провеждат двустранна среща, която се провежда на всеки две години, съобщава „Дойче Веле“.
"Можем да се преборим с пандемията само ако работим заедно", заяви външният министър в своето встъпително слово на двустранните консултации във виртуален формат и фокусиран върху търговските връзки, изменението на климата и пандемията. Германия и Китай могат да играят „важна роля“, при условие че се постигне „отворено и прозрачно“ сътрудничество, включително взаимно признаване на ваксини, разработени срещу коронавируса. Това признание трябва да се осъществи "чрез Световната здравна организация" (СЗО), добави той и въз основа на нейните стандарти.
Срещата, която беше официално открита с изявлението на Меркел, включва съвместна среща на двамата ръководители, според източници от германското правителство. Официалните теми на дневен ред са двустранното сътрудничество, търговските и икономически отношения, изменението на климата и борбата с пандемията.
Но над тези въпроси те също така планират напрежението, произтичащо от противоположните им позиции, особено по отношение на правата на човека, репресиите на продемократичното движение в Хонконг и сигналите на неправителствени организации за действия срещу уйгурското етническо малцинство. „Китай и Германия имат различни виждания по определени въпроси, това е обективен факт“, каза Ли в първата си реч.
Докато двете страни "зачитат основните интереси" и комуникират "на основата на равно третиране и невмешателство във вътрешните работи на другата страна", те биха могли да създадат благоприятни условия за гладко и непрекъснато сътрудничество, добави той. И двете страни са привърженици на многостранността и свободната търговия, подчерта Ли.
Меркел, също призована за по-широки разговори по въпросите на правата на човека и каза, че отношенията между техните страни "означават, че можем да се справим с трудни въпроси и да сложим всичко на масата". Меркел също изрично спомена ситуацията в Хонконг. "Така че досега винаги сме успявали да се справим добре с тези проблеми; Надявам се да можем да възобновим диалога по правата на човека възможно най-скоро“, каза Меркел, цитирана от БГНЕС.