Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ от САЩ: Дипломацията на Тръмп няма да донесе мир, Европа тръгва по път на по-голяма война

18 февруари 2025, 07:30 часа • 4667 прочитания

Е, това поне се изясни. Вашингтон възнамерява да се дистанцира от Европа и да възстанови връзките си с Русия. Позицията на Америка беше потвърдена в Брюксел от новоназначения министър на отбраната Пийт Хегсет, който пристигна там, за да обсъди войната в Украйна. Но вече знаехме основните моменти: членството на Украйна в НАТО е "нереалистично" и войната ще приключи по пътя на дипломацията. Киев ще се откаже от желанието си да достигне границите преди 2014 г., включително Крим, и ще се подготви за мирно споразумение с Русия. 

Посланието на Хегсет обаче не се ограничава само до Украйна. "Суровите стратегически реалности пречат на САЩ да се съсредоточат основно върху сигурността на Европа", продължи той. В същото време Хегсет подчерта, че европейските страни ще трябва да поемат отговорност и да осигурят гаранции за сигурност след края на войната, а също така категорично изключи участието на американски войски. Това отразява по-широкия призив на Доналд Тръмп към съюзниците от НАТО да увеличат разходите за отбрана. Хегсет обясни, че бъдещият мироопазващ контингент в Украйна няма да получи нито ръководство на НАТО, нито гаранции за сигурност по член 5, което допълнително ще ускори отстъплението на Америка от проблемите на европейската сигурност. Още: Голямото предателство за мира в Украйна вече е на дневен ред (ОБЗОР - ВИДЕО)

 Путин подготвя тежката категория преговарящи за Украйна

"Път, изпълнен с препятствия"

Макар че тези изявления не бяха голяма изненада за европейските лидери предвид вече познатата реторика на Тръмп, те подчертаха решителна промяна в политиката на САЩ към Украйна: приоритет, който сега се дава на дипломацията пред военното участие. Това е добре дошло отклонение от по-конфронтационната позиция на Байдън, но пътят към мира остава изпълнен с препятствия. 

Хегсет не очерта никакви подробности за евентуално мирно споразумение между Украйна и Русия. Въпреки това, според изтеклата версия на мирния план, уж предложен от Тръмп, както се тълкува от украинските медии, Киев ще отстъпи завзетите от Русия територии в замяна на гаранции за сигурност. Освен това евентуално Киев официално ще признае суверенитета на Русия над тези райони. Още: FT: Тръмп и Путин имат две дати като срок за примирие в Украйна

Не може да се прецени достоверността на този разказ, но е ясно, че той отразява основното условие за мир от руска гледна точка, за което Тръмп е напълно наясно. Признаването на геополитическата реалност от страна на неговата администрация, съчетано с малката вероятност Киев да си върне изгубената територия, сигнализира за важна промяна към по-реалистична дипломация. Сякаш за да потвърди новия подход, Тръмп обяви в Truth Social, че е имал "дълъг и много ползотворен" телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин. "Разбрахме се да работим заедно, много тясно, и да си правим взаимни посещения. И ще започна, като се обадя на украинския президент Зеленски, за да го информирам за състоялия се разговор, което ще направя точно сега", написа Тръмп. 

Възстановяването на прекия диалог между Вашингтон и Москва несъмнено е радостно събитие. Основният краткосрочен риск обаче е, че Тръмп ще се опита да притисне Путин да преговаря за прекратяване на огъня без внимателно изготвена мирна рамка. Това е обречено на провал. Още: Историята говори: Сценарият на Първата световна война заплашва Украйна

Знаем, че Москва няма да направи компромис с ключовите си искания – включително пълното изтегляне на украинските войски от Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област. Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков каза, че ултиматумите на САЩ няма да доведат доникъде и че всички преговори трябва да вземат предвид "новите реалности на терен" - т.е., каквото Русия е превзела си е нейно, независимо че е нарушила какво ли не като международни споразумения, включително Хартата на ООН за териториална неприкосновеност и суверенитет и че чрез сила това не може да бъде нарушавано. 

Основният въпрос тук е предложението за разполагане на мироопазващ контингент под европейско командване в Украйна. Тази идея почти сигурно ще срещне силна съпротива от Москва. Независимо от неофициалното участие на НАТО, Русия ще смята такива сили за част от Алианса, а това очевидно е несъстоятелен сценарий. Както обясни Анатол Ливен: "За руското правителство и елит това е толкова неприемливо, колкото е неприемливо членството в НАТО за самата Украйна. За руснаците няма фундаментална разлика между тези сценарии".

"Европеизацията" на НАТО

Друга пречка пред мира може да бъде разделянето на Америка и Европа в сферата на сигурността (т.нар. европеизация на НАТО), тъй като, колкото и да е парадоксално, този процес само тласка ключови европейски лидери към по-войнствена позиция. Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно

В рамките на ЕС вече се появи влиятелна военна коалиция, подкрепяна от Полша, Естония и Литва. В новата Европейска комисия тези страни получиха ключови позиции във външната политика и отбраната, което засили влиянието им. Полският премиер Доналд Туск в речта си при встъпването в длъжност като председател на Европейския съвет каза: „Ако Европа иска да оцелее, тя трябва да се въоръжи“.

Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Кая Калас също е убедена, че Европа трябва значително да увеличи разходите за отбрана в отговор на оттеглянето на САЩ. В същото време тя настоява, че Русия трябва да плати цената за войната на Путин в Украйна. Междувременно новият еврокомисар по отбраната Андрюс Кубилиус призова за драматично увеличение на военния бюджет.

Великобритания не е член на ЕС, но също увеличава военната си подкрепа за Украйна. На 16 януари Стармър подписа в Киев споразумение за военно партньорство, обещавайки допълнителни 3 милиарда паунда годишно в допълнение към вече платените £12,8 милиарда. Лондон също потвърди подкрепата си за членството на Украйна в НАТО.

Повтаряйки тези настроения, генералният секретар на НАТО Марк Рюте каза, че е съгласен с Тръмп относно необходимостта от „изравняване на помощта за сигурността на Украйна“, но предупреди, че „за да обърнем наистина развоя на войната, трябва да направим повече“. По-рано той призова НАТО да „премине към военно мислене“. Още: Всеки луд с номера си: Украйна завладя конференцията за сигурността в Мюнхен (ОБЗОР - ВИДЕО)

Зад това безмилостно натрупване стои убеждението, че Русия представлява екзистенциална заплаха за Европа, въпреки че Москва няма нито способността, нито намерението да атакува НАТО - според анализ на UnHerd. В резултат на това паневропейският отговор на разединяването със САЩ всъщност представлява значителна пречка за мира. И докато европейските лидери гледат към военен отговор на руската агресия, шансовете за дипломатическо уреждане на войната в Украйна намаляват. 

Истинската заплаха е, че като постоянно предрича неизбежна война с Русия и неуморно се подготвя за нея, Европа рискува в крайна сметка да я предизвика. С бързото милитаризиране на Европа и задълбочаване на антируските настроения Москва може да стигне до заключението, че чакането вече не е опция. Ако европейските членове на НАТО продължат да ескалират напрежението, Русия може да нанесе превантивен удар, вместо да рискува военният капацитет на НАТО да достигне критичен праг. Дори при по-малко радикален сценарий все по-войнствената позиция на Европа е фундаментално несъвместима с трайния мир в Украйна.

Докато завоят на администрацията на Тръмп встрани от Европа и стремежът към дипломация може на пръв поглед да изглежда като стъпка към деескалация, съществува риск това неволно да постигне обратния ефект. Вместо да ограничи военните амбиции на Европа, отстъплението на САЩ от своите ангажименти тласка ключови играчи от ЕС и НАТО към все по-конфронтационна позиция срещу Русия: Западна армия в Украйна: И Европа, и САЩ вече мислят за това, но с различни мотиви

„Европеизацията” на НАТО се представя като спешна необходимост във връзка с постепенното оттегляне на САЩ. То ускори милитаризацията на континента и възприятието на Русия като враг номер 1, сякаш циментирайки самите условия, които някога са довели до войната в Украйна. Вместо да се възползват от момента и да наблегнат на дипломацията, европейските лидери виждат изтеглянето на САЩ като извинение да поемат военно нещата в свои ръце и Европа да работи за своята сигурност като световен военен фактор. По този начин оттеглянето на Вашингтон от Европа противоречи на обявената от Тръмп цел за постигане на мир в Украйна, пише още UnHerd.

Ако европейските лидери не признаят, че Русия е проблем за сигурността на страните им, перспективите за дългосрочно решение ще останат мрачни и заплахата от голяма война ще продължи да виси над континента. По ирония на съдбата опитът на САЩ да се отдръпнат от проблемите на европейската сигурност може в крайна сметка да въвлече Европа в още по-голям конфликт, над който европейците ще имат много по-малък контрол - Още: Американски войници в Украйна, ако Путин не преговаря искрено: Заплаха от втория след Тръмп в САЩ

Автор: Томас Фази

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес