Американецът Тимъти Моралес прекарал последните осем месеца, криейки се от руските военни в Херсон, тъй като се страхувал, че националността му ще го превърне в мишена. Историята му беше публикувана от The New York Times.
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
В първите дни на войната Моралес успял да изведе 10-годишната си дъщеря на безопасно място, заедно с бившата си съпруга, но самият той не могъл да напусне града, тъй като се страхувал да покаже американския си паспорт на контролно-пропускателните пунктове на руснаците.
Мъжът разказва, че два месеца почти не смеел да излезе извън двора си. Роднини на бившата му съпруга му носели храна. Самият той рядко си позволявал да отиде до близък магазин, където имал доверие на продавачката заради проукраинската й позиция.
ОЩЕ: В Русия започнаха показни арести на мобилизирани, отказали да воюват в Украйна (ВИДЕО)
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
През септември, излизайки на двора, Моралес видял руски войници да насочват пушките си през телената мрежа на портата. Той се втурнал обратно вътре, заключвайки вратата след себе си, но малко по-късно пристигнала цяла група руснаци. Съседът му се развикал отвън, че няма друг избор, освен да отвори. Моралес говори руски, но не достатъчно добре, за да мине за местен, затова обяснил на офицера от ФСБ, че е ирландец на име Тимъти Джоузеф, преподава английски в града и е изгубил паспорта си. А когато от ФСБ си тръгнали, мъжът избягал в апартамента на бившата си съпруга и стоял там до края на окупацията.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
От апартамента той дори успял да възобнови преподаването на английски език онлайн, използвайки интернета на съсед, така че се свързвал със студенти от Украйна и други страни.
С течение на времето Моралес забелязал, че нещата за руската армия все повече се влошават. Войниците станали мърляви и все по-често карали крадени коли от местните жители, а не военните си превозни средства. Те крадяли скъпи коли и ги извозвали с шлепове далеч от фронтовата линия.
ОЩЕ: Руски войник от обвинената във военни престъпления в Буча бригада поиска убежище в Испания
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
Седмица преди освобождението на града Моралес нямал достъп до новините заради прекъсване на тока. Но когато видял да минава кола с развяващо се украинско знаме, разбрал, че руснаци в Херсон вече няма. По-късно той празнувал освобождението заедно с останалите жители на Херсон на централния площад. В момента обаче той все пак планира да напусне града.