От 2026 г. бутилките с бира, вино и ликьор, продавани в Ирландия, ще трябва по закон да носят етикет с червени печатни букви и две предупреждения: "Съществува пряка връзка между алкохола и фаталните ракови заболявания" и "Пиенето на алкохол причинява чернодробно заболяване".
Още: Руски депутат предложи Черно море да бъде преименувано на Руско море
Още: Атака с дронове срещу Саратов: Украйна е повредила химически завод (ВИДЕО)
Изискването, предписано със закон от миналата година, е подкрепено от десетилетия научни изследвания и отива много по-далеч, отколкото която и да е държава досега е съобщавала за рисковете за здравето, свързани с консумацията на алкохол. То предизвика ожесточена съпротива от страна на алкохолния бизнес по света, но също така вдъхнови някои други държави да предприемат подобни мерки, обобщава БГНЕС.
"Това е важна стъпка", казва д-р Тимъти Наими, директор на Канадския институт за изследване на употребата на вещества към Университета на Виктория. "Хората, които пият, трябва да имат право да знаят основна информация за алкохола, точно както правят това за други хранителни продукти и напитки".
Още: Първа инстанция осъди условно княгиня Калина, тя ще плати и стойността на блъснатата кола
Още: Зеленски пристигна в Давос за Световния икономически форум
Още: Обвиниха в измама високопоставен кадър на Гърция в ООН
Ирландия даде пример на света
В Тайланд правителството е на финалния етап от изготвянето на наредба, според която алкохолните продукти трябва да носят графични изображения, придружени от текстови предупреждения, като например "алкохолните напитки могат да причинят рак", според The Bangkok Post.
Още: Макрон призова Европа да се събуди
Още: Въпреки пожара след украинска атака: Смоленският авиационен завод не е спрял работа (ВИДЕО)
В канадския парламент е внесен законопроект, който изисква етикетите на всички алкохолни напитки да съобщават за "пряката причинно-следствена връзка между консумацията на алкохол и развитието на фатални ракови заболявания".
Миналата седмица в Конгреса на Аляска се проведе изслушване в комисия по законопроект, който изисква от предприятията, продаващи алкохол, да поставят табели с предупреждение за ракови заболявания.
Още: Вицепремиерът на Испания спира да използва платформата "X", ето защо
Още: „Ритник в задните части за Европа“: Френският министър на въоръжените сили за речта на Тръмп
Норвегия, която вече строго регулира продажбата на алкохол, разработва предложения за въвеждане на предупредителни етикети за рак. Държавният секретар на страната, Оле Хенрик Крат Бьоркхолт, който следи с голям интерес усилията на Ирландия, заяви в едно интервю: "Мисля, че е вероятно да въведем нещо подобно".
Ирландия и преди е била новатор в създаването на агресивни политики в областта на общественото здраве. През 2004 г. тя стана първата държава, която забрани пушенето на закрити работни места, включително барове и ресторанти - политика, която оттогава е приета в повече от 70 държави. Изискването за предупредителен етикет за алкохола може да бъде началото на подобна промяна в начина на опаковане на напитките и средство за повишаване на осведомеността относно опасностите от пиенето, независимо от количеството.
Доказателствата за връзката между употребата на алкохол и рака са добре известни. През 1988 г. Международната агенция за изследване на рака към Световната здравна организация заключи, че алкохолът е канцерогенен за хората. Изследванията от десетилетия насам само затвърждават това заключение, включително по отношение на рака на гърдата, черния дроб, дебелото черво и хранопровода. През ноември СЗО и Международната агенция за изследване на рака (IARC) обявиха в съвместно изявление: "Не може да бъде установено безопасно количество алкохол за риска от ракови заболявания".
Въпреки това връзката между алкохола и рака не е добре позната. В Съединените щати неотдавнашно национално проучване установи, че около 1 на всеки 3 американци е наясно, че пиенето увеличава риска от рак.
Още: Българите купуват над един милион литра бира дневно
Според неотдавнашно проучване в световен мащаб само една четвърт от държавите изискват някакъв вид здравно предупреждение за алкохола, а задължителните формулировки обикновено са неточни. Съединените щати за последен път промениха предупредителните си етикети през 1989 г., когато въведоха формулировка, която не препоръчва пиенето по време на бременност, преди шофиране или работа с тежка техника и която неясно признава, че алкохолът "може да причини здравословни проблеми".
Според Шийла Гилхини, главен изпълнителен директор на организацията за защита на правата на потребителите на алкохол Alcohol Action Ireland, е било необходимо повече от десетилетие, за да се въведе изискването за етикетиране в Ирландия, което се определя като "най-оспорваният законодателен акт в ирландската история". Тя каза, че усилията са започнали през 2012 г., когато ръководна група, натоварена да се справи с високия брой смъртни случаи, свързани с употребата на алкохол в страната, е препоръчала редица мерки, включително предупредителни етикети. Много от препоръките са били смекчени, докато станат закон през 2018 г., но изискването за етикетиране е преминало безпроблемно. На ирландските депутати им бяха необходими още четири години, за да изработят конкретната формулировка и дизайн, които ще се изискват и вече се изискват.
Съпротива от страна на бранша
Докато се решаваха тези въпроси, производителите и търговците на алкохол засилиха протестите си. В края на 2022 г. група от основните европейски държави-износителки на алкохол представи официални възражения пред Европейската комисия, изпълнителния орган на Европейския съюз, с аргумента, че етикетите на Ирландия пречат на свободната търговия и не са подходящи или пропорционални на целта за намаляване на вредите от алкохола.
Още: Защо все повече знаменитости имат свои алкохолни марки?
Когато ЕК не повдигна възражение, Антонио Таяни, министър на външните работи на Италия и бивш еврокомисар на транспорта, нарече ирландското предложение "атака срещу средиземноморската диета". Езикът на етикетите "не отчита разликата между умерената консумация и злоупотребата с алкохол", заяви той в Twitter.
Алкохолните компании се борят на няколко фронта, за да не се допусне влизането в сила на изискването за етикетиране в Ирландия. На заседанията на комитета на Световната търговска организация през юни и ноември търговски групи и 11 държави износителки на алкохол, включително САЩ, изразиха загриженост, поставиха под въпрос научната обоснованост на предупреждението за рак и заявиха, че ирландските етикети ще нарушат свободната търговия.
В коментарите, представени на СТО, Съветът за дестилирани спиртни напитки на САЩ нарече етикетите "неточни" и "подвеждащи". Групата предложи също така, че "тази важна цел на общественото здраве би била най-добре управлявана" като част от паралелни усилия за справяне с раковите заболявания в ЕС - област, в която алкохолната индустрия е доказала, че има по-голямо влияние.
Европейската комисия трябваше да предложи рамка за здравни предупреждения за алкохола като част от своя план за борба с рака до края на 2023 г., но не успя да спази този срок. През декември, въпреки възраженията на СЗО, Европейският парламент одобри доклад, в който не се потвърждава необходимостта от предупредителни етикети, а вместо това се призовава за информация относно "умереното и отговорно пиене". В окончателния доклад авторите многократно смекчиха формулировката за ролята на алкохола за заболяванията, като ограничиха предупреждението само до "вредна" или "прекомерна" консумация.
Още: Ядем, пием и пушим най-много: Първи сме по ръст в продажбите в Европа
Кормак Хийли, директор на търговската група Drinks Ireland, заяви, че неговата организация не е изцяло против здравните предупреждения. Но той смята, че задължителният размер на етикетите би бил непрактичен за използване върху по-малки продукти, като взе от бюрото си 50-милилитрова бутилка, за да демонстрира това. Самият език на предупреждението е "непропорционален и неточен", каза той, и е насочен предимно към сплашване на хората. "Да информираш, да възпитаваш - това не можеш да направиш с етикет", добави той.
В Съединените щати предупредителните етикети за алкохол обикновено са на гърба на бутилката или кутията, където се сливат с други графични елементи. Д-р Мариса Хол, асистент в катедрата по здравно поведение в Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил, заяви, че етикетите биха били по-ефективни, ако се намират отпред, включват изображение или символ и съдържат едно от кратките послания, които се редуват.
Наскоро Хол получи безвъзмездна помощ от Националния институт по здравеопазване, за да провери въздействието на по-силните характеристики на дизайна. Когато разказва на приятели за изследванията си, много от тях се изненадват, че САЩ изобщо изискват предупредителни етикети, казва тя, защото съществуващите такива лесно остават незабелязани. "Те нямат представа", казва тя.
През последните 15 години няколко държави предложиха по-строги предупредителни етикети за алкохола, но всяка от тях срещна ожесточена съпротива, каза Паула О'Брайън, професор по право в Университета в Мелбърн. През 2010 г. Тайланд предложи изискване за ротационна група от предупреждения, придружени от графични цветни изображения; О'Брайън нарече това "най-високата точка за етикетиране на алкохола". Но в СТО други държави изразиха опасения, че етикетите ще ограничат свободната търговия, и мярката беше спряна.
През 2016 г. Южна Корея преодоля подобни възражения, за да наложи група предупредителни етикети - някои от които свързват алкохола с рака - от които производителите на алкохол могат да избират дали да поставят на продуктите си.
Алкохолът и хората
Дори изследванията по темата са спорни. През 2017 г. Юкон, рядко населена територия в Северозападна Канада, установи партньорство с учени за въвеждане и тестване на въздействието на ярко оцветени предупредителни етикети, един от които включваше фразата "алкохолът може да причини рак". Но след като групи за търговия с алкохол се оплакаха, местното правителство спря проучването от страх, че ще бъде изправено пред съдебно дело, което не може да си позволи да води.
"Бях малко изненадана от силата на реакцията", казва д-р Ерин Хобин, учен от Общественото здравеопазване в Онтарио, която ръководи проекта в Юкон.
Когато няколко месеца по-късно изследователите подновяват проучването, при условие че предупреждението за рак е пропуснато, те установяват, че хората, които купуват алкохолни напитки с етикети, все още са по-склонни да забелязват посланията и съобщават, че са намалили консумацията на алкохол. Продажбите на продукти с етикети също са намалели с около 7% по време на интервенцията и няколко месеца след това.
Най-важното, каза Хобин, е, че тъй като пиещите стават все по-информирани за връзката между алкохола и рака, те също така са по-склонни да подкрепят политиките за контрол на наличността, цените и маркетинга на алкохола, които доказано намаляват пиенето още повече.
Ако алкохолната индустрия разубеди ЕС да приеме предупредителни етикети, това ще изолира Ирландия и ще я постави извън хармония с европейското законодателство. Това в крайна сметка би могло да бъде основание за оспорване на изискването за етикетиране в ирландските съдилища, казва д-р Оли Бартлет, доцент по право в университета Мейнуот в Ирландия. Според него обаче е малко вероятно подобни усилия да надделеят, тъй като предупредителните етикети за алкохол в Ирландия са "пропорционални на целта за защита на общественото здраве".
Според наблюдатели ЕС вероятно няма да предприеме по-нататъшни действия преди парламентарните избори това лято. И няма индикации, че Ирландия ще отстъпи от ангажимента си да изисква етикетите от май 2026 г.
Д-р Гауден Галеа, стратегически съветник в СЗО, заяви, че е уверен, че по-широките усилия за етикетиране в крайна сметка ще успеят. На 63 години той е достатъчно възрастен, за да си спомни как някога цигарените компании са се рекламирали на първите страници на вестниците, добави той. В крайна сметка той се надява, че "хората няма да си спомнят времето, когато е било необходимо предупреждение за пестицидите, но е можело безнаказано да се продава немаркиран канцероген като алкохола".
Още: Загинали и ранени при катастрофа между автобус и влак край Москва, диспечерът е бил пиян (ВИДЕО)
Автор: Тед Алкорн, "Ню Йорк Таймс"