Активисти искат да закрият The Guardian заради робовладелското му минало

16 юни 2020, 11:39 часа • 2077 | прочитания

Над 2000 души вече са подкрепили подписка за закриването на британския в. "Гардиън" - заради "робовладелското му минало". Писателят Тони Парсънс пусна подписката, защото видял лицемерие в това, че "Гардиън" сега защитава рушителите на паметници и събира дарения за движението Black Lives Matter, а през XIX век е основан с постъпленията от памучни плантации, където са работили роби.

Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?

Авторите на подписката пишат: "Гардиън" никога не би могъл да бъде създаден без финансовите ползи, произтичащи от робството" и "Всички, които са писали за "Гардиън" в миналото, и сега трябва да се срамуват от подкрепата си за робство".

Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам

Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте

Те припомнят, че по време на американската Гражданска война вестникът се противопоставя на Ейбрахам Линкълн, който иска да премахне робството. След убийството на Линкълн изданието написало, че неговите постъпки са "отвратителни за истинския конституционен ред и човешките свободи".

Преди това участници в демонстрацията срещу расизма в британския град Бристъл, пък поискаха да бъдат разрушени египетските пирамиди, които според тях символизирали робството, написа лондонският в. "Дейли мейл".

Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?

Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)

Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО

Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)

Според протестиращите комплексът, изграден в периода от ХХVI до ХХIII век преди новата ера в района на сегашната столица на африканската страна Кайро, е бил построен с принудителен труд и заради това той е трябвало да бъдат изтрит от лицето на Земята. Призивът е бил отправен по време на акцията, при която е била разрушена статуята на живелия през ХVII век търговец на роби Едуард Колстън. Паметникът на предприемача е бил издигнат, защото той е оставил голяма част от богатството си за облагородяването на пристанището в Югозападна Англия.

Според египетски изследователи на миналото гробниците на много фараони са били изградени от свободни хора. "До пирамидите има открити сравнително богати погребения. Това означава, че повечето от хората, които са участвали в строителните дейности, са били свободни. Те са получавали възнаграждения за своя труд. Робите след тяхната смърт са били оставяни без последен дом", това е казал археологът от Кайро Зави Хавас.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес