Над 2000 души вече са подкрепили подписка за закриването на британския в. "Гардиън" - заради "робовладелското му минало". Писателят Тони Парсънс пусна подписката, защото видял лицемерие в това, че "Гардиън" сега защитава рушителите на паметници и събира дарения за движението Black Lives Matter, а през XIX век е основан с постъпленията от памучни плантации, където са работили роби.
The Guardian is facing calls to “shut down” for hypocrisy after backing BLM.
— Darren of Plymouth 🇬🇧 (@DarrenPlymouth) June 16, 2020
Founder, John Taylor, used profits from cotton plantations to start the paper with The Guardian demanding Manchester’s cotton workers be forced back into work after his death.https://t.co/pleetfgKD3
Авторите на подписката пишат: "Гардиън" никога не би могъл да бъде създаден без финансовите ползи, произтичащи от робството" и "Всички, които са писали за "Гардиън" в миналото, и сега трябва да се срамуват от подкрепата си за робство".
Те припомнят, че по време на американската Гражданска война вестникът се противопоставя на Ейбрахам Линкълн, който иска да премахне робството. След убийството на Линкълн изданието написало, че неговите постъпки са "отвратителни за истинския конституционен ред и човешките свободи".
Преди това участници в демонстрацията срещу расизма в британския град Бристъл, пък поискаха да бъдат разрушени египетските пирамиди, които според тях символизирали робството, написа лондонският в. "Дейли мейл".
Yes, the pyramids in Egypt were built for the pharaohs. No, they were not built by slaves. Contrary to popular belief, studies show they were well-compensated artisans and workmen who were given free healthcare.
— ADA (@thisisnotsirada) June 13, 2020
Според протестиращите комплексът, изграден в периода от ХХVI до ХХIII век преди новата ера в района на сегашната столица на африканската страна Кайро, е бил построен с принудителен труд и заради това той е трябвало да бъдат изтрит от лицето на Земята. Призивът е бил отправен по време на акцията, при която е била разрушена статуята на живелия през ХVII век търговец на роби Едуард Колстън. Паметникът на предприемача е бил издигнат, защото той е оставил голяма част от богатството си за облагородяването на пристанището в Югозападна Англия.
Според египетски изследователи на миналото гробниците на много фараони са били изградени от свободни хора. "До пирамидите има открити сравнително богати погребения. Това означава, че повечето от хората, които са участвали в строителните дейности, са били свободни. Те са получавали възнаграждения за своя труд. Робите след тяхната смърт са били оставяни без последен дом", това е казал археологът от Кайро Зави Хавас.