На нова детска площадка в централната част на Варшава водорасли пируват със замърсители и въглероден диоксид, за да осигурят балон чист кислород в града, класиран като една от най-замърсените столици в ЕС.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
„Неизползвана придобивка е внасянето на биоинтелигентността на природните системи в градовете“, каза Марко Полето, съосновател на фирмата за градски дизайн ecoLogicStudio, която стои зад проекта.
Той предлага „превръщането на сградите в „живи машини“, които произвеждат енергия, съхраняват CO2 и почистват въздуха“, се казва в изявление.
Полската столица беше избрана за първото издание на AirBubble, тъй като градът се нуждае особено много от чист въздух.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Според данните, публикувани от Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) миналия месец, Варшава се нарежда на 269-то място по качество на въздуха в списък с 323 европейски града. Списъкът е създаден въз основа на средното за последните две години ниво на фини прахови частици (PM2.5), замърсител на въздуха с най -голямо въздействие върху здравето. ЕАОС обвинява замърсяването на въздуха - причинено до голяма степен от изгарянето на въглища - за около 50 000 преждевременни смъртни случая годишно в страната с 38 милиона души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Балонът е снабден с десетки стъклени цилиндри, съдържащи водорасли, потопени във вода, които си взаимодействат с въздух, изпомпван отдолу. Зелените организми консумират замърсяващи молекули и въглероден диоксид, преди да освободят чист кислород от горната част на биореакторите.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Малката кръгла детска площадка се намира до крайбрежния научен център „Коперник“, където има служител на място, за да отговори на всякакви въпроси и да се увери, че никой няма да пострада.
В топлия следобед деца от различни възрасти се забавляваха в балона: пищяха, смееха се, скачаха върху гумени мехурчета и се люшкаха на въже.
„Това е забавно“, крещи осемгодишната Аня, докато скача.
Майка й Малгожата Врона също аплодира екологичната концепция.
"Доста е забавно. Особено в голям град, нали? Защото знаете: замърсяване, смог и всичко останало", каза 42-годишната учителка по английски пред АФП. "Това дава на децата малко шанс да си поемат чист въздух."
Тя каза още, че там, където живеят, в западния град Вроцлав, много хора все още отопляват домовете си с въглища, така че качеството на въздуха е „ужасно“.
Засега AirBubble ще работи до ноември, но може да се превърне в постоянен елемент. Има планове за инсталиране на балони и в други градове.