На нова детска площадка в централната част на Варшава водорасли пируват със замърсители и въглероден диоксид, за да осигурят балон чист кислород в града, класиран като една от най-замърсените столици в ЕС.
„Неизползвана придобивка е внасянето на биоинтелигентността на природните системи в градовете“, каза Марко Полето, съосновател на фирмата за градски дизайн ecoLogicStudio, която стои зад проекта.
Той предлага „превръщането на сградите в „живи машини“, които произвеждат енергия, съхраняват CO2 и почистват въздуха“, се казва в изявление.
Полската столица беше избрана за първото издание на AirBubble, тъй като градът се нуждае особено много от чист въздух.
Според данните, публикувани от Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) миналия месец, Варшава се нарежда на 269-то място по качество на въздуха в списък с 323 европейски града. Списъкът е създаден въз основа на средното за последните две години ниво на фини прахови частици (PM2.5), замърсител на въздуха с най -голямо въздействие върху здравето. ЕАОС обвинява замърсяването на въздуха - причинено до голяма степен от изгарянето на въглища - за около 50 000 преждевременни смъртни случая годишно в страната с 38 милиона души.
Балонът е снабден с десетки стъклени цилиндри, съдържащи водорасли, потопени във вода, които си взаимодействат с въздух, изпомпван отдолу. Зелените организми консумират замърсяващи молекули и въглероден диоксид, преди да освободят чист кислород от горната част на биореакторите.
Малката кръгла детска площадка се намира до крайбрежния научен център „Коперник“, където има служител на място, за да отговори на всякакви въпроси и да се увери, че никой няма да пострада.
В топлия следобед деца от различни възрасти се забавляваха в балона: пищяха, смееха се, скачаха върху гумени мехурчета и се люшкаха на въже.
„Това е забавно“, крещи осемгодишната Аня, докато скача.
Майка й Малгожата Врона също аплодира екологичната концепция.
"Доста е забавно. Особено в голям град, нали? Защото знаете: замърсяване, смог и всичко останало", каза 42-годишната учителка по английски пред АФП. "Това дава на децата малко шанс да си поемат чист въздух."
Тя каза още, че там, където живеят, в западния град Вроцлав, много хора все още отопляват домовете си с въглища, така че качеството на въздуха е „ужасно“.
Засега AirBubble ще работи до ноември, но може да се превърне в постоянен елемент. Има планове за инсталиране на балони и в други градове.