Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ад с всичките му демони: Как Русия измъчва украински военнопленници в Таганрог

10 януари 2025, 11:55 часа • 2886 прочитания

Повече от две години и половина следственият арест №2 в Таганрог, където преди войната са държани младежи и жени с деца, остава място за задържане на украински военнопленници. Затворниците, които са били там, разказват за нечовешки условия на задържане: от първите дни пазачите ги бият и измъчват, след като първо ги обесват с главата надолу. Бившите арестанти започнаха да се връщат в следствения арест в Таганрог през есента и зимата на 2024 г., когато повечето от украинците са разпръснати в други центрове за задържане в Ростовска област с по-леки условия. Но руските сили за сигурност все още плашат тези, които са особено непокорни да ги върнат обратно в Таганрог. Медиазона разказва как един обикновен руски следствен арест е превърнат в лагер за мъчения по време на войната в Украйна.

Още: Украински военнопленник: В "Азовстал" беше Адът на Земята, и досега не знам какво ни държеше там отвъд човешките възможности

Мъченията

„Мъченията протичаха по следния начин. Вързаха очите, ръцете и краката ми с тиксо. Провесиха ме с главата надолу за краката, навиха голи жици около пръстите ми и пуснаха ток с интервал от 5-7 секунди”, разказва украинският военнослужещ Александър Максимчук по време на заседание в Южния районен съд на Ростов на Дон. „След като токът беше спрян, те сложиха нещо, което предполагам, че беше вакуумна торба на главата ми и ме доведоха до състояние, близко до асфиксия, като едновременно с това ме удряха с юмруци в корема и ребрата.“

Още: 30 хиляди украинци са получили статут на безследно изчезнали от началото на 2024 г.

Надзирателите, измъчвали 30-годишния украинец, искали той да се признае за виновен по обвинения за участие в терористична организация и преминаване на обучение с терористична цел. Руската страна повдига такива обвинения срещу Александър, защото той е служил в отряда на специалните сили на Азов призната за терористична организация в Русия. Някои от пленниците предпочитат да признаят несъществуваща вина, за да смекчат отношението на надзирателите. Те се надяват да бъдат осъдени и да попаднат в списъците за обмяна на военнопленници.

Първите задържани

Първите украински граждани са докарани в следствения арест в Таганрог през май 2022 г. Тогава групата е била от 89 души. Достъпът до ареста за адвокати и правозащитници е затворен. Защитникът може да влезе само, ако е придружен от следовател. Всякаква възможност да се види и разговаря насаме с клиента си е изключена, коментира за Mediazona адвокатът от Ростов на Дон Егор Илин, който защитава украинец, намиращ се в Таганрог. В изолатора са държани не само украинци, но и руснаци. Техните близки споделят, че и руските арестанти са измъчвани. На тези от тях, които са мюсюлмани е забранено да се молят и да изговарят на глас, каквито и да било думи, свързани с исляма. Руските власти не коментират мъченията в ареста.

Още: Колко военнопленници си върна Украйна и колко успешни удара нанесе по руски цели: Отчет на ВСУ за 2024 г. (ВИДЕО)

Един от първите разкази за мъченията е на бившия военен Дмитрий Лисовец. Той е задържан през април 2022 г., когато се опитал да напусне окупирания Мариупол. По думите на адвоката му украинците са подлагани на жестоко отношение: „В килиите им са нахлували хора с маски и са започвали да бият наред.” Пленниците са карани да стоят прави в килията и най-малкият опит да седнат или легнат е наказван с побой.

Още: Невероятното посрещане на боец от "Азовстал", прекарал 884 дни в руски плен (ВИДЕО)

Кой стои зад мъченията

Кой именно стои зад мъченията на пленените не е ясно. Адвокатите на пострадалите предполагат, че това са сътрудници на "ФСИН" (федералната служба за изпълнение на наказанията) от други изолатори или колонии, които идват на смени в Таганрог. Според изданието "Мемориал" изолаторът е под контрола на ФСБ. Арестантите са хранени веднъж на ден с бульон от зеле и парче черен или бял хляб. Един от тях споделя, че за по-малко от година е отслабнал от 82 до 60 кг.

Още: Животът след руски плен: Всяко подрънкване на ключове ми напомня как за нас идваха мъчителите ни

И мирни украинци

В Тангарогския следствен арест са държани и мирни украинци. Те попадат там по различни причини, най-често заради оказа помощ на украинските военни сили. Дори незначителните подозрения за тази дейност са достатъчни, за да бъде човек задържан. Жертва на Таганрог е и украинската журналистка Виктория Рошчина. За нейната смърт стана известно през октомври 2024 г. Тялото ѝ все още се намира в Русия. 

Украинска репортерка почина в руски арест

Ад с всичките му демони

През октомври 2024 г. от Върховния комисариат на ООН по правата на човека излезе отчет, в който Русия е обвинена в систематични измъчвания над украински пленници. Освен мъчения, като побой, използване на ток, лишаване от сън, се споменава и сексуално насилие. Това е потвърдено и от един от адвокатите на пленниците, който нарича пребиването си в Таганрог "ад с всичките му демони" и "дори определението "концлагер" ще е меко за Таганрог".

Още: Сепаратистката ДНР осъди девет защитници на Мариупол на доживотен затвор

За системната и одобрявана от Русия практика за насилие над пленените украинци алармира още през септември 2023 г. специалният докладчик на ООН по въпросите за изтезанията Елис Едуардс. През лятото на 2024 г. Владимир Путин (който се издирва от Международния наказателен съд в Хага за системно отвличане на украински деца) съобщи, че в руски плен се намират 6465 украински пленници. По данни на украинската неправителствена организация „Медийна инициатива за човешки права” към пролетта на миналата година в руски плен може да се намират над десет хиляди украински военни. Руските власти не реагират по никакъв начин на отчетите на ООН и правозащитниците, макар все повече хора да разказват за мъченията.

Още: Русия обяви, че е предала телата на военнопленници, загинали при катастрофата на Ил-76. Киев ще проверява

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес