Чешкият президент Петър Павел обяви доставката на 800 000 артилерийски снаряда за украинската армия. Инициативата беше именно на Чехия, като около 20 страни се включиха в закупуването на боеприпасите от трети страни.
Още: Чешката инициатива успя: Събраха парите за 800 хиляди снаряда за Украйна
Снарядите отиват в Украйна до седмици
"Ако няма фундаментални проблеми, боеприпасите могат да достигнат до Украйна в рамките на няколко седмици", заяви бившият натовски генерал Павел.
По този начин чешкият президент прави възможно онова, в което ЕС наскоро се провали - досега блокът достави на Киев само около половината от обещаните за месец март 1 милион артилерийски снаряда.
В продължение на месеци правителството на Чехия тайно е търсило доставки на боеприпаси извън ЕС. В средата на февруари обаче чешкият президент обяви, че е намерил 800 000 снаряда - 500 000 с калибър 155 мм и 300 000 с калибър 122 мм. Единственият проблем беше финансирането, но е очевидно, че вече са се намерили редица държави, включително Германия, Нидерландия и Канада, които заедно са събрали сумата от около 1,5 милиарда евро.
Още: До лятото Украйна ще има два пъти по-малко F-16, отколкото обучени пилоти (ВИДЕО)
От кои държави идват боеприпасите?
Не се посочва от кои точно държави идват боеприпасите, но би трябвало да са тези, които досега са поддържали неутрална позиция във войната или които не са се противопоставяли открито на Русия, пише Bild. Спекулира се за Южна Корея, Южна Африка и Турция.
Снимка: Генерален щаб на украинската армия
Павел вдъхва нова надежда в украинските окопи. В продължение на седмици войниците се оплакват от липсата на артилерийски снаряди, с които да противодействат на все по-нарастващата руска агресия. Проблемът не е само в липсата на доставки от ЕС, но и в застоя на подкрепата от САЩ. Все още не е ясно дали и кога ще дойдат около 60 милиарда долара помощ за Украйна, блокирани от републиканците в Камарата на представителите в Конгреса (долната камара).
Още: Украинските победи, които тровят живота на Путин (ВИДЕО)
Чешкият президент не изключи натовски войски в Украйна
Подкрепата на НАТО в Украйна не противоречи на международните правила, обяви още Петър Павел. По този начин той коментира думите на френския президент Еманюел Макрон, който не изключи в бъдеще Алиансът да прати сухопътни войски в украинската страна.
"От гледна точка на международното право и Устава на ООН, нищо не пречи на войските на държавите членки на НАТО, както и на цивилни граждани например, да помагат в работата в Украйна", подчерта Павел.
Още: Сили на НАТО в Украйна: Не противоречи на международните правила, смята чешкият президент
Русия прави 3 пъти повече снаряди, отколкото САЩ и Европа за Украйна
Изглежда, че Русия е напът да произведе почти три пъти повече артилерийски боеприпаси от САЩ и Европа - ключово предимство преди очакваната нова руска офанзива в Украйна по-късно тази година.
Според разузнавателни оценки на НАТО за руското отбранително производство, споделени със CNN, Руската федерация произвежда около 250 000 артилерийски боеприпаса на месец, което прави около 3 милиона годишно.
Още: Подготвяме се за сериозна операция в Крим: Буданов в нов ФИЛМ на разузнаването
Общо САЩ и Европа имат капацитет да произвеждат само около 1,2 млн. боеприпаса годишно, които да изпращат на Киев, заявява пред американската медия високопоставен служител от европейското разузнаване.
Американската армия си е поставила за цел до края на 2025 г. да произвежда по 100 000 артилерийски снаряда месечно - по-малко от половината от руското месечно производство. Само че дори това число вече е недостижимо заради блокираната помощ за Киев в Конгреса.
Още: Русия е намалила наполовина износа си на оръжие, Украйна е вносител №1 за 2023 г.
"Това, в което се намираме в момента, е производствена война", заявява високопоставен служител на НАТО пред CNN. "Резултатът в Украйна зависи от това как всяка от страните е оборудвана да води тази война".
Според официални лица в момента Русия изстрелва около 10 000 снаряда на ден, докато украинската страна - едва 2000 дневно, т.е. пет пъти по-малко. На някои места по протежение на 600-километровия фронт съотношението е дори по-лошо.
Още: Подоляк: В първите месеци на войната ключовите муниции за нас бяха от България