Общо 73-ма евродепутати са подписали писмо до Съвета на Европейския съюз, в което питат с какви мотиви може да бъде наложено вето за приемането на България в Шенген.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Припомняме, че Нидерландското правителство реши в петък, че ще приеме Румъния и Хърватия да се присъединят към шенгенското пространство, така че нейните граждани да могат да пътуват свободно в тази зона, но ще блокира влизането на България, защото смята, че тя не отговаря на необходимите условия. Днес подобно решение взе и правителството на Австрия.
Писмото е по инициатива на българските социалисти в Европейския парламент Петър Витанов, Сергей Станишев, Иво Христов, Елена Йончева и Цветелина Пенкова. То е подписано и от всички останали евродепутати от България, подкрепено е от общо 73-ма представители в Европейския парламент от различни държави, които са част от всички политически семейства.
„България и Румъния са правно задължени да прилагат достиженията на правото от Шенген, с изключение на разпоредбите, свързани с премахването на вътрешните граници. Двете държави членки нямат право да избират кои части от Шенгенското законодателство да прилагат и в резултат на това понасят всички тежести, свързани с управлението на външните граници на Шенген, без да се ползват от предимствата на Шенгенското пространство“, се казва в писмото.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
„През 2011 г. България и Румъния успешно приключиха процеса на оценяване по отношение на Шенгенското пространство, което беше потвърдено от Съвета по надлежния ред. Същевременно повече от 11 години така и не беше взето политическо решение за премахване на вътрешния контрол“, посочват авторите на писмото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Те задават три въпроса:
1. При предишни разширявания на Шенген имало ли е друг прецедент, при който членовете на Съвета са поискали допълнителни оценки, преди да гласуват решението?
2. Съществува ли правно основание, което да позволява обвързване на премахването на вътрешните граници с нивото на представяне на съответната държава в други общностни политики ?
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
3. Представлява ли нарушение на принципа на лоялно сътрудничество задължаването на една държава членка да носи пълна отговорност за изпълнението на общностната политика в определена област, докато същевременно същата държава бива лишавана от ползите на съответната политика за неограничен период от време?
Заседанието на Съвета на Европейския съюз е насрочено за утре, 8 декември. Тогава предстои окончателното гласуване на европейските министри за това дали България, Румъния и Хърватия ще се присъединят към шенгенското пространство.