Общо 73-ма евродепутати са подписали писмо до Съвета на Европейския съюз, в което питат с какви мотиви може да бъде наложено вето за приемането на България в Шенген.
Още: Зеленски: Има данни, че Русия е използвала севернокорейска ракета за удара по Киев (СНИМКИ)
Още: Русия атакува Харков, дрон изпепели храм в Белгородска област (ВИДЕО)
Припомняме, че Нидерландското правителство реши в петък, че ще приеме Румъния и Хърватия да се присъединят към шенгенското пространство, така че нейните граждани да могат да пътуват свободно в тази зона, но ще блокира влизането на България, защото смята, че тя не отговаря на необходимите условия. Днес подобно решение взе и правителството на Австрия.
Писмото е по инициатива на българските социалисти в Европейския парламент Петър Витанов, Сергей Станишев, Иво Христов, Елена Йончева и Цветелина Пенкова. То е подписано и от всички останали евродепутати от България, подкрепено е от общо 73-ма представители в Европейския парламент от различни държави, които са част от всички политически семейства.
„България и Румъния са правно задължени да прилагат достиженията на правото от Шенген, с изключение на разпоредбите, свързани с премахването на вътрешните граници. Двете държави членки нямат право да избират кои части от Шенгенското законодателство да прилагат и в резултат на това понасят всички тежести, свързани с управлението на външните граници на Шенген, без да се ползват от предимствата на Шенгенското пространство“, се казва в писмото.
Още: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
„През 2011 г. България и Румъния успешно приключиха процеса на оценяване по отношение на Шенгенското пространство, което беше потвърдено от Съвета по надлежния ред. Същевременно повече от 11 години така и не беше взето политическо решение за премахване на вътрешния контрол“, посочват авторите на писмото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04.25 - Колко руски военни са изчезнали на фронта?
Още: Украински министър разкри ще има ли сделка за редките минерали тази седмица
Те задават три въпроса:
1. При предишни разширявания на Шенген имало ли е друг прецедент, при който членовете на Съвета са поискали допълнителни оценки, преди да гласуват решението?
2. Съществува ли правно основание, което да позволява обвързване на премахването на вътрешните граници с нивото на представяне на съответната държава в други общностни политики ?
Още: След като съд блокира решението за анулиране на вота: Бурни реакции в Румъния
Още: Фон дер Лайен: Подготвяме план за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива
3. Представлява ли нарушение на принципа на лоялно сътрудничество задължаването на една държава членка да носи пълна отговорност за изпълнението на общностната политика в определена област, докато същевременно същата държава бива лишавана от ползите на съответната политика за неограничен период от време?
Заседанието на Съвета на Европейския съюз е насрочено за утре, 8 декември. Тогава предстои окончателното гласуване на европейските министри за това дали България, Румъния и Хърватия ще се присъединят към шенгенското пространство.