В Съединените щати и Великобритания властите са все по-обезпокоени от синтетичните наркотици, които се предлагат на черния пазар. Сред тях са синтетичната марихуана, популярна като спайс, както и фентанил и оксикодон. Често тези опиоиди се продават на обществени места като паркове и клубове, съобщава Bulgaria on air.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
На черния пазар се появи и нов наркотик от вида опиоиди. Става дума за нитазен, който бързо се превърна в улична дрога. 2-бензил-бензимидазоловите опиоиди, известни като нитазени, водят началото си от фармацевтичната промишленост. Нитазенът е 500 пъти по-силен от хероина и много бързо води до пристрастяване.
Още: Все повече кръвни проби за наркотици се обработват в реално време (ВИДЕО)
Броят на смъртните случаи се е увеличил
В последно време здравните органи в Обединеното кралство и други европейски страни, както и в САЩ съобщават, че броят на свръхдозите и смъртните случаи, причинени от употребата на нитазени, се е увеличил. Има и данни, че нитазените се добавят към други вещества като хероин и фентанил и дори канабис - например с цел намаляване на производствените разходи.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Нитазените, клас от повече от 20 синтетични химични съединения, първоначално са разработени през 50-те години на миналия век като опиоидни болкоуспокояващи, т.нар. аналгетици. Те обаче никога не са били разрешени за употреба в хуманната или ветеринарната медицина. Синтетичните наркотици като нитазена и фентанила не се отглеждат или култивират по естествен път като хероина или канабиса, а се произвеждат изкуствено с помощта на химикали, пише DW.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Около 2019 г. те се появяват като нелегални субстанции в Обединеното кралство, САЩ и балтийските държави. Според различни доклади още през 1998 година в Русия е имало няколко смъртни случая, свързани с нитазени.
Още: Криели дрогата в тайници покрай Марица: Задържаха трима дилъри в Пловдив