Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

2/3 от руснаците не искат отчисления от заплатите им за втора пенсия

07 юни 2019, 10:10 часа • 1967 прочитания

Близо две трети от руснаците не желаят да има допълнителни удръжки върху заплатите им за натрупване на втори стълб от пенсии в недържавни осигурителни фондове, сочи проучване.

Това потенциално застрашава плановете на властите за реформиране на пенсионната система, коментират експерти.

Според проучването на изследователския център "Левада" 63% от анкетираните не искат никакви допълнителни отчисления от доходите им, 29% биха се съгласили на допълнителни отчисления от 1 до 6% от доходите и повече. Други 2% са отговорили, че вече получават пенсия, а 6% не са решили, допълва БГНЕС.

Проучването е проведено в края на май сред представителна извадка от над 1600 души в 137 населени места. В същото време бяха анализирани отговорите на руснаците от предпенсионната възраст. Оказва се, че хората като цяло обсъждат това, което го няма, което няма ясно описание от страна на властите и това, за което те имат много неясна представа.

Не е изненадващо, че мнозинството от респондентите не са готови да поверят парите си днес на пенсионния фонд или други официални структури, без да са сигурни, че ще ги получат безопасно в отдалечено и доста мъгливо бъдеще, пише в. "Независимая газета". На населението всъщност се предлага нов данък върху заплатите, поради което текущото потребление трябва да бъде намалено в полза на отложеното.

Трябва да се отбележи, че с колкото по-голям жизнен опит са хората, толкова по-малко желание имат да прехвърлят парите си към недържавни фондове. И, едновременно с това, те са по-смели и решителни в отговорите си. Най-малко желаещи да прехвърлят пари в частни фондове са анкетираните над 45-годишна възраст - само 23%.

И най-много са младите руснаци на възраст от 18 до 24 години (40%). Това означава, че оптимистите са тези, които никога не са губили спестяванията си нито при кризи, нито от девалвация или от реформи. Сегашнитe 24-годишни по време на последния девалвационен срив през 2014 г. са били едва на 19г., а максимумът, който те са загубили, са били джобни пари.

По-опитните руснаци разбират, че рискът е голям, а информацията много малко, а скокът на пенсионните реформи и промени е твърде голям. Опитът на пенсионираните хора показва, че те не разбират каква ще бъде тяхната пенсия до последния момент, докато не получат първия трансфер от фонда, а историите за пенсионните калкулатори, информационното пространство, светлото бъдеще са само думи на длъжностни лица, които не струват много.

Но служителите не се обезсърчават и разчитат на младите хора. И за да не изглеждат смешни с последователността на реформите, те са изобретили нова дума - "тунинг". Именно така предложи в четвъртък в кулоaрите на икономическия форум в Санкт Петербург да се наричат предстоящи промени с образуването на пенсионни начисления и удръжки първи заместник-председател на Централната банка Сергей Швецов.

Според него 29-те процента от руснаците, които са готови да правят вноски за втора пенсия, са положителна изненада. "Бях изумен от това число, защото не направихме рекламна кампания, не промотирахме нова система, ние дори и параметрите на тази система не сме казали на никого", каза той.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес