Крайнодесните партии направиха голяма стъпка към единство в европейската политика. 15 партии от 14 държави подписаха съвместна декларация, призоваваща за Европейски съюз (ЕС), основан на суверенни държави-членки, а не на федерален ЕС, пише БГНЕС.
"Ние вярваме, че европейското сътрудничество може да бъде полезно и в някои случаи, необходимо, но само въз основа на свободни нации, които си сътрудничат свободно. И това не е ЕС във вида, в което се е превърнал - правна система, интегрирана със строги наказания, национална държава над всички останали. Това не е европейското сътрудничество, което искаме. Искаме алтернативи и смятаме, че европейското сътрудничество заслужава по-добър съюз “, казва евродепутатът Геролф Анеманс.
Основните сили зад изявлението са испанската партия VOX, полската управляваща партия „Право и справедливост“, „Фидес“ на Виктор Орбан, Националното събрание на Марин Льо Пен и „Лига“ на Матео Салвини. Движението отваря вратата за формирането на нова политическа група в Европейския парламент. "Е, разбира се, това може да е целта, но това не е на дневен ред сега, това не е най-спешното нещо. Най-спешното е, че Конференцията за бъдещето на Европа се нуждае от други отговори за проектиране на европейско сътрудничество. И затова трябва да обединим усилията си. Групата е нещо, към което ще се обърнем по-късно и което е по-сложно”, отговаря Анеманс.
Възможността за нова радикална крайнодясна сила не представлява непосредствен риск, тъй като броят на членовете на Европейския парламент (ЕП) ще остане същият, поне през този мандат. Но в дългосрочен план това може да повлияе на вземането на политически решения в ЕС, казва анализаторът на „Votewatch Europe“ Дору Франтеску. "Това е важен сигнал, който показва, че на целия континент има известна концентрация на недоволство към определени политики. Трябва да се има предвид, че тези партии не са съгласни по много въпроси, но темите, по които се доближават са културни въпроси и проблемите на идентичността. Те са недоволни от това, което възприемат, тъй като вярват, че политиките на ЕС засягат семейните ценности, състава на идентичността на техните страни. От друга страна, не трябва да надценяваме важността на това движение, защото на практика балансът на силите в настоящата европейска политика не се променя много", смята Франтеску. Но анализаторът предупреждава, че бъдещата група може да се превърне в една от основните сили в ЕП след следващите европейски избори.