Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

15-ият пакет санкции на ЕС е факт: Удар по петрола и руските съдилища, наказание за "Охматдит"

16 декември 2024, 13:01 часа • 2303 прочитания

Съветът на Европейския съюз прие 15-и пакет от икономически и индивидуални санкции, с които допълнително да ограничи възможностите на Русия да води "незаконна, непровокирана и неоправдана агресивна война срещу Украйна". Пакетът има за цел да се справи със заобикалянето на наказателните мерки, което режимът на диктатора Владимир Путин демонстрира чрез своя "сенчест флот" - танкери, прехвърлящи петрол един на друг в открито море и с изключени транспондери, за да се изгуби следата на руския нефт. Друга цел е да си отслаби руският военнопромишлен комплекс.

Има обаче и важни изключения: Унгария спасила руския патриарх и представителя на Москва в ООН от новите санкции на ЕС.

Индивидуални списъци: кои лица са наказани?

Съветът на ЕС постигна съгласие по списък от 84 лица, който се състои от 54 физически лица и 30 юридически, отговорни за действия, подкопаващи или застрашаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна.

Още: При очаквания за нови санкции: Цената на петрола пое в неочаквана посока

Що се отнася до физическите лица, ЕС налага санкции на военното подразделение, отговорно за нанасянето на удари по детската болница „Охматдит“ в Киев, на висши ръководители във водещи дружества в енергийния сектор, на лица, отговорни за депортирането на украински деца, на пропагандисти, както и на двама висши служители на Северна Корея. Припомняме, че между 10 000 и 12 000 севернокорейски военни бяха пратени в Русия и вече активно участват в сражения с украинските въоръжени сили в Курска област.

Още: Болници на тъмно и умиращи деца: Документираните зверства на Русия срещу Украйна (ВИДЕО)

Снимка: iStock

Относно юридическите лица - ЕС наказва предимно руски отбранителни компании и корабни компании, отговарящи за транспортирането на суров петрол и петролни продукти по море, което осигурява важни приходи на руското правителство. Блокът включи в списъка и химически завод, и гражданска руска авиокомпания, която е важен доставчик на логистична подкрепа за руската армия.

За първи път ЕС налага пълноценни санкции (забрана за пътуване, замразяване на активи, забрана за предоставяне на икономически ресурси) на различни китайски участници, доставящи компоненти за дронове и микроелектронни компоненти в подкрепа на режима на Путин.

Още: Пореден пример за пробив в санкциите: Западни снайпери се озовали в руски ръце

Заобикаляне на санкциите

Съветът добавя още плавателни съдове към списъка на тези, които подлежат на забрана за достъп до пристанища. Тази мярка е насочена към танкери извън ЕС, които са част от "сенчестия флот" на Путин, заобикалящ механизма за ограничаване на цените на петрола, или подпомагат енергийния сектор на Русия.

В това число влизат и кораби, които отговарят за транспортирането на военно оборудване за Русия или участват в транспортирането на крадено украинско зърно.

Вече има мерки срещу нови 52 кораба с произход от трети държави, с което общият брой на санкционираните от ЕС плавателни съдове достигна 79.

Още: От началото на войната: Русия планира 108 нови пътнически самолета, построи 7

Търговия

ЕС вкара 32 нови субекта към списъка на лицата, които пряко подкрепят военния и промишления комплекс на Русия в нейната агресивна война срещу Украйна. Те ще бъдат обект на по-строги ограничения за износ на стоки и технологии с двойна употреба, както и на стоки и технологии, които биха могли да допринесат за технологичното усъвършенстване на руския сектор на отбраната и сигурността.

Някои от тези субекти се намират в трети държави (Китай, Индия, Иран, Сърбия и Обединените арабски емирства) и са участвали в заобикалянето на търговските ограничения или в закупуването на дронове и ракети, използвани за руските военни операции.

Още: Кая Калас настоя Сърбия да въведе санкции срещу Русия (СНИМКИ)

Снимка: iStock

Защита на европейските дружества

С цел по-добра защита на европейските дружества от съдебни спорове с руски партньори, Съветът реши да забрани признаването или изпълнението в ЕС на решения, постановени от руски съдилища въз основа на член 248 от Арбитражния процесуален кодекс на Руската федерация. Тези решения възпрепятстваха насрещната страна да започне или да продължи производство в юрисдикция, различна от Русия (антиискови разпореждания), в явно нарушение на установените международни принципи и практики. Това често водеше до непропорционално високи финансови санкции за европейските дружества. Новата мярка предотвратява изпълнението на тези санкции срещу оператори от ЕС в Европа, аргументира се Съветът в прессъобщението си от 16 декември.

Още: Путин разреши на чуждестранните компании да плащат за газ чрез посредници

Освен това Съветът въведе дерогация, позволяваща освобождаването на парични салда, държани от централните депозитари на ценни книжа в ЕС. Това е необходимо с оглед на зачестилите съдебни спорове и ответни мерки в Русия, които водят до изземване на активи на централни депозитари в ЕС. Благодарение на тази дерогация депозитарите ще могат да поискат от компетентните органи на държавите членки да размразят паричните салда и да ги използват, за да изпълнят правните си задължения към своите клиенти.

ЕС удължи и сроковете, приложими към някои дерогации, необходими за продажбата на активи от Русия. Поради рисковете, свързани с поддържането на бизнес дейности в Русия, операторите от ЕС следва да обмислят прекратяване на дейността си в страната и/или да не започват нова дейност там. Извънредното удължаване е необходимо, за да се даде възможност на операторите от ЕС да се оттеглят възможно най-бързо от руския пазар.

Съответните правни актове скоро ще бъдат публикувани в Официален вестник на ЕС.

Още: Руски топ банкер: Икономиката ни ще се забави, Тръмп едва ли ще вдигне санкциите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес