Съд в Минск осъди беларуския гражданин Витал Мелник на 13 години затвор с максимален режим. Той е обявен за виновен, че е участвал в група, която е повреждала железопътни линии, за да прекъсне доставките на руски оръжия и превоза на войски за Украйна.
Human rights organization @viasna96 reports that the information that Melnik was sentenced to 16 years in prison turned out to be incorrect. According to the prosecutor's office, he was sentenced to 13 years in prison.
— NEXTA (@nexta_tv) January 9, 2023
Главната прокуратура на Беларус съобщи на 9 януари, че Минският областен съд е осъдил 40-годишния Мелник, след като го е признал за виновен в тероризъм, притежание на незаконно огнестрелно оръжие, умишлено увреждане на държавно имущество и публична обида на авторитарния президент на страната Александър Лукашенко.
Съдия Анжалика Данилава също така постанови, че колата и телефонът на мъжа трябва да бъдат конфискувани, съобщава радио "Свободна Европа".
През декември се съобщаваше, че обвиняемият е осъден на 16 г. затвор, но сега правозащитната организация "Вясна" внесе уточнение, че става въпрос за три години по-кратка присъда.
Мелник е сред около 60 мъже и жени, арестувани за предполагаемото им участие в повреждането на инфраструктурата на беларуските железници, за да възпрепятстват придвижването на руски войски и оръжия към Украйна, след като Москва нахлу в съседката си в края на февруари 2022 г.
Следователите откриха два пистолета и боеприпаси в дома на Мелник. Той е обвинен и в повреждането на светофар по железопътна линия в Западен Беларус в края на март 2022 г. Според разследващите - действията на Мелник са нарушили движението на 22 товарни и 17 пътнически влака. По-късно от полицията съобщиха, че са установили още, че мъжът е публикувал в интернет постове, в които е обиждал Лукашенко.
Кампанията, наречена "железопътна война", е инициирана в Беларус от група, наречена BYPOL. Участниците в нея са наречени "железопътни партизани". През последните месеци няколко членове на групата бяха осъдени на дълги години затвор. Много от случаите все още се разследват.
Беларус не е пряк участник във войната в Украйна, но оказва логистична подкрепа на Москва за инвазията, като позволява на руските сили да влизат в Украйна през беларуска територия. Западът наложи на Беларус редица финансови санкции в отговор на усилията ѝ да подпомогне агресивната война на Владимир Путин.
ОЩЕ: Мащабни съвместни учения между Русия и Беларус, ще влезе ли Минск във войната в Украйна?