1,1 милиарда са пушачите по света

28 май 2021, 16:10 часа • 1617 | прочитания

Тютюнопушенето уби почти 8 милиона души през 2019 г., а броят на пушачите нарасна, тъй като навикът беше приет от младите хора по света, сочи ново изледване, съобщи в. „Гардиан”, цитиран от БГНЕС.

Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира

Изследване, публикувано в Lancet, посочва, че усилията за ограничаване на вредния навик са били надмогнати от нарастването на населението, като през деветте години от 1990 г. са пропушили 150 милиона души, достигайки рекорд от 1,1 милиарда пушачи.

Авторите на изследването казват, че правителствата трябва да се съсредоточат върху намаляването на приемането на тютюнопушене сред младите хора, тъй като 89% от новите пушачи са били пристрастени към 25-годишна възраст.

Младите хора са особено уязвими към пристрастяване, отчитат специалистите. „

Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)

Още: След стряскащите мита на Тръмп: Хърватия иска специално внимание от ЕС за износа си към САЩ. Залогът е 800 милиона евро

Епидемията от тютюнопушене ще продължи и през идните години, освен ако страните не могат драстично да намалят броя на новите пушачи, започващи да пушат всяка година“, казва водещият автор на изследването Мариса Рейтсма , изследовател в Института за здравни показатели и оценка.

Въпреки че разпространението на тютюнопушенето е намаляло в световен мащаб през последните три десетилетия, то се е увеличило при мъжете в 20 страни и при жените в 12. Само 10 държави съставляват две трети от пушачите в света: Китай, Индия, Индонезия, САЩ Русия, Бангладеш, Япония, Турция, Виетнам и Филипините. Всеки трети от пушачите на тютюн (341 милиона) живее в Китай.

През 2019 г. тютюнопушенето е свързано с 1,7 милиона смъртни случая от исхемична болест на сърцето, 1,6 милиона смъртни случаи от хронична обструктивна белодробна болест, 1,3 милиона смъртни случая от рак на трахеята, бронхите и белите дробове и близо 1 милион смъртни случаи от инсулт. Предишни проучвания показват, че поне половината от дългогодишните пушачи ще умрат от причини, пряко свързани с тютюнопушенето, и че пушачите имат средна продължителност на живота с 10 години по-ниска от тези, които никога не са пушили.

Според проучването половината от всички страни не са постигнали напредък в спирането на започването с пушене сред 15- до 24-годишните, а средната възраст за започващите да пушат е 19 години, когато на повечето места това е законно.

Още: Ниски разходи за отбрана и сянката на Франко: Защо Испания не се въоръжава?

Още: Русский мир: Да те засмуче канал, а руската армия да обира магазина и да язди магарета (ВИДЕО)

Рейтсма каза, че доказателствата сочат, че ако младите хора се сблъскат със забавяне в усвояването на навика, те ще бъдат по-малко склонни да станат пушачи.

„Гарантирането, че младите хора остават без пушене до средата на 20-те години, ще доведе до радикално намаляване на нивата на тютюнопушене за следващото поколение“, каза Райтсма.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес