Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 държави могат да обявят Путин за военнопрестъпник: Как Тръмп може да хване Москва натясно

10 януари 2025, 08:00 часа • 3031 прочитания

Две седмици преди встъпването си в длъжност новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще се опита да спре войната в Украйна за шест месеца - значима разлика в сравнение с предишните му твърдения, че може да го направи за 24 часа. Но дори и при този удължен срок е очевидно, че първият му опит за постигане на споразумение с Путин ще бъде неуспешен и Тръмп ще трябва да избере друг път на въздействие. С какви ефективни инструменти за влияние върху господаря на Кремъл разполага американският президент обясни политологът Александър Морозов пред "Можем объяснить".

Няколко сценария за въздействие 

Въвеждане на санкции за руския петрол по ирански модел

"По отношение на руския петрол още през 2024 г. бяха активно проучени и започнаха да се прилагат различни мерки, свързани със задържането на танкери и санкциите срещу тези, които се опитват да заобиколят тавана на цената на петрола. Но ако си представим да се обяви решение, че Русия изобщо не може да продава петрол за пари, а само на бартерни условия в замяна на нещо друго. Това е напълно възможна стъпка, която ще създаде големи проблеми за руската икономика", казва политологът.

Още: Анализ: Тръмп е изправен пред катастрофално поражение, ако Украйна загуби войната

Радикална ескалация на източния фланг на НАТО

"Съвсем очевидно е, че има радикална ескалация на източния фланг на НАТО. Съединените щати вече са правили това повече от веднъж и не виждам защо, след като каза, че трябва да вървим към мир чрез сила, Тръмп да не прехвърли 400 или 500 американски военни самолета на източния фланг. В началото на 90-те години на миналия век на европейския континент имаше 650 американски военни самолета, сега са останали 200 от тях и те са прехвърлени на летища далеч от Русия", казва Морозов. 

Ако си представим Тръмп да заяви, че ситуацията се връща към тази от 1990 г. поради факта, че Русия създава глобална заплаха, тогава на източния фланг може да станем свидетели на демонстративен ход, който да покаже, че ако ракетните атаки на Кремъл срещу Украйна не спрат, тук НАТО ще има сили, които са в състояние да блокират всичко. Не е задължително непременно да бъдат използвани, говорим само за увеличаване на заплахата, смята експертът.

Още: Зеленски поиска западни контингенти в Украйна. Главните акценти от речта му в Рамщайн

10-те най-големи държави обявяват Путин за военнопрестъпник

Друг сценарий е политическо решение, което да промени хода на войната. "Ако Тръмп и да кажем още 10 или 12 най-големи държави просто на политическо ниво (без да чакат решението на Трибунала в Хага) обявят Путин за военнопрестъпник, това ще преобърне международната дипломация. Дори само това е в състояние да промени взаимодействието на страни като Бразилия, Индия, Китай, Филипините, Индонезия и африканските държави с Русия".

Вторични санкции

Това е ход, който е напълно в духа на риториката на Тръмп, той обича да прави така, казва Морозов. Да бъдат наказани тези, които заобикалят санкциите. Как? Като се въведат мита срещу тях. Мита, които просто ще унищожат икономиките на тези страни.

Още: Зеленски унижи Путин в най-лошия момент: The Telegraph

Сега Кремъл продължава да си сътрудничи с много държави в Африка и Латинска Америка, които заобикалят санкциите. Това обаче са слаби икономики. За тях ще бъде тежък удар дори заплахата от страна на САЩ да наложат мита или да унищожат определени позиции на икономическия обмен, които тези страни поддържат, пояснява политологът. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес