Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Зелен сертификат" и за студентите: Някои университети вече го искат

11 ноември 2021, 07:40 часа • 7750 прочитания

Един по един университетите започват да въвеждат зелени сертификати за студентите и преподавателите си, които искат да се върнат в присъствено обучение. Освен 4-те медицински университета - в София, Пловдив, Варна и Плевен, които допускат до част от занятията си студентите след представяне на документ за отрицателен тест, ваксина или преболедуване, и Американският университет в България реши да вече влезе в списъка. Останалите 47 висши училища у нас засега продължават да обучават дистанционно.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

От Американския университет съобщиха, че през следващия (пролетен) семестър само студенти със зелен сертификат ще могат да посещават часовете и да живеят в общежитията на учебното заведение. "Останалите без такъв документи са свободни да пребивават извън кампуса, както и да се включват в занятията онлайн - според личното си желание", посочиха от АУБ. Според ръководството, това е "единственият възможен начин за провеждане на присъствени занятия".

От университета очакват над 50% от студентите и около 90% от преподавателите на пълен щат да изберат присъственото обучение и да представят зелен сертификат. "В същото време университетът зачита правото на свободен избор и предпочелите онлайн формат на обучение могат да се възползват от доказалата качеството си електронна платформа на висшето училище и да участват синхронно в часовете", казват от там.

Университетите бяха затворени със заповед на здравния министър от 19 октомври. Те, както и доста други дейности в държавата, получиха правото да възстановят присъственото обучение при наличие на зелени сертификати у студентите и преподавателите. Ректорите обаче масово издадоха заповеди само за минаване към дистанционно обучение, които не съдържат опцията за връщане със сертификати. Негласното условие е 50% от кандидат-висшистите да разполагат с такива документи, а както е известно, процентът на имунизираните сред тях е доста нисък - около 20% по данни на НПСС. Аргументът на повечето ректори е, че не е съвсем удачно отварянето на висшите учебни заведения за присъствено обучение само за 20% от студентите.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Преди дни ректорът на Техническия университет проф. Венцислав Вълчев съобщи пред БНР, че очаква резултатите от анкета сред 3-те хиляди студенти редовно обучение, за да стане ясно какъв процент от тях са готови да се тестват. Според него за бъдещите инженери лабораторните упражнения са от изключителна важност и е нужно да се провеждат присъствено. 

"Икономически университет-Варна би могъл да плаща тестовете за период от един или два месеца", коментира и ректорът му проф. Евгени Станимиров. В момента и там тече проучване сред администрация, студенти, редовни и хонорувани преподаватели, за да се види колко са преболедували и колко са ваксинирани. Според проф. Станимиров дори 10-15 % да останат извън възможността да ползват условията на "зелен сертификат", това би било проблем, пише в-к "Сега".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес