Множество оставки от учители и негодуване от родители. През последните години софийският лицей НГДЕК се прочу с недоволството си към ръководството, конкретно към директорката Мирела Папазова.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Доц. Цветан Василев, ръководител на катедра класическа филология в Софийски университет, доц. Йоана Сиракова, преподавател във факултета по класически и нови филологии и Тодор Джонев, заместник-директор на класическата гимназия, обясниха в “Денят започва” по БНТ защо от училището инициират среща с образователната комисия в НС (Народното събрание).
Идеята на срещата е да обособят статута на училището в рамките на системата на образованието, засягайки две точки в разговора – "да се вкара класическото хуманитарно образование като специализирано образование в рамките на училищната система, тъй като към момента класическата гимназия, която е единствена в страната, е дефинирана като училище по култура", поясни заместник-директорът. Ще предложат това, за да може учебните програми на база тази спецификация да се пригодят за подобен тип хуманитарна подготовка, която изисква повече часове спрямо общопредвидените.
Още: 47 преподаватели са напуснали НГДЕК по време на настоящото ръководство
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Класическо хуманитарно училище - нова категория
Причината да искат това прехвърляне е, че класическото хуманитарно образование обхваща в себе си науки, а Министерството на културата стопанисва училища по изкуствата и още едно училище по културата. “Дори дирекцията, която се занимава с нашите въпроси се казва “Дирекция за сценично изкуство и художествено образование”.
Джонев поясни, че “колективът е обединен” и е време този въпрос да се реши. Дали НГДЕК ще си остане едно екзотично хуманитарно училище по културата, както е писано в закона и “да забравим за класическо хуманитарно образование в прогимназиален и гимназиален етап” или ще има промяна, постави той въпроса.
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Според заместник-директора, злонамерените атаки да се промени ръководството на гимназията е от “други хора, които имат този интерес”. В Министерството на културата има 7 училища, чиито ръководства са с изтекъл мандат. Единствения конкурс, обявен по средата на учебната година, е този за НГДЕК, твърди Джонев. “Дали има особено отношение може да си отговори всеки един от нас,” коментира Джонев.
Още: Да лишиш цял клас от достъп до училище: Възпитаникът на НГДЕК Петър Сомлев в “Отговорите“ (ВИДЕО)
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Доц. Цветан Василев каза, че сега е подходящ момент за тези промени: “Това е системен проблем. Дали ще се смени ръководството е вторичен въпрос.” Той допълни, че е важно да се поставят нещата на истинската им основа, да се решат институционално със съответните закони. “Няма лоша реклама”, завърши Василев.