Оптимизация на специалности и професионални направления във висшите училища ще има и това е неизбежно по демографски и икономически причини. Това заяви в Благоевград министър Красимир Вълчев, който изнесе лекция пред студенти от Югозападния университет, предаде БНР.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Инструментите за финансиране на висшето образование трябва да се обвързват максимално с пазара на труда, каза министърът.
Макар че възвръщаемостта на средствата, инвестирани в образованието трудно се оценява в краткосрочен план, има грешки, които трябва да бъдат поправени: „Държавата максимално либерализира приема в системата на висшето образование и той достигна максимума си 2014-2015 г. 90-та г. 30% от завършващите гимназия са се включвали в системата на висшето образование. Преди 5 г. достигнахме близо 80%. Това избуя преди всичко в областта на социалните, стопанските и правните науки“.
Намаляването на приема в специалности, които вече не са така търсени и увеличаване в тези, за които вече има остър дефицит, е една от балансиращите мерки. Но неизбежно ще се стигне и до по-драстична оптимизация - закриване на специалности, призна министърът на образованието в отговор на въпрос за бъдещето на Югозападния университет като широкопрофилен.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
„Не правим тази политика за профилна оптимизация. Почти всички висши училища ще обучават в по-малко направления в бъдеще. Югозападният университет ще остане широкопрофилен, въпросът е доколко“, допълни Вълчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман