МОН провежда последователна политика по отношение на професионалното и профилираното образование и никога не ги е противопоставяло. Известни са неблагоприятни тенденции за намаляване на броя на учениците в област Враца, включително и за общината.
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на парламентарен контрол в отговор на въпрос, свързан с предстоящи реформи във врачанското училище СОУ "Христо Ботев".
„Неблагоприятни обстоятелства за региона са и нарастващите процеси на емиграция в чужбина и към по-големите градове на страната. Предложенията за държавен планов прием в училищата са свързани с броя на учениците, завършващи основно образование, със стратегиите, прогнозите, програмите и плановете за развитие на общината и областта“, коментира Вълчев.
По думите му визията на община Враца е за приоритетно развитие на професионалното образование и удовлетворяване на потребностите на местния бизнес.
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
„Направените предложения за намаляване на профилираните паралелки са в резултат на това, че броят на училищата на територията на общината е 20, като преобладават средни. Броят на завършващите основно образование през учебната 2017/2018 г. е 579 ученици. Възможният брой паралелки за община Враца за 2018/2019 г. е между 23 и 26 паралелки, като се отчита фактът, че кандидатстват ученици и от съседни общини“, посочи той, цитиран от Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Според него намаляването на профилирани паралелки се отнася единствено и само за СУ „Христо Ботев“ и за ПМГ „Акад. Иван Ценов“, СОУ „Отец Паисий“ с една паралелка.
„Балансирането е насочено в посока повишаване качеството на обучение. Трябва да насърчим дебата на местно ниво и да очакваме там да бъде постигнат необходимият консенсус. По отношение на Община Враца водим много разговори. Различията останаха до една паралелка в СУ „Христо Ботев“. Аз не бих казал, че това е толкова голямо различие“, каза още Красимир Вълчев.