89.8% от учителите смятат, че началната заплата трябва да бъда увеличена с 20%, 8,9% са за 15% увеличение, а само 0.5% са доволни от сегашните нива на заплащане в системата.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
97,2% от отговорилите учители и директори са убедени, че трябва да има синдикална реакция, ако липсва увеличение на учителските заплати.
ОЩЕ: Младите учители се увеличават двойно през последните години
Това става ясно от национално проучване на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа", започнало на 7 ноември. В него са участвали 8146 учители, служители и заинтересовани, като 92,2% са учителите, 3% са директори и останалите са непедагози.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
"От 1 януари 2025 г. се променя минималната работна заплата в страната и тя се приближава критично близо към началната учителска заплата, която е 1445 лв. - чисто трудово възнаграждение за млад учител, или 1853 лв. по документи", обяснява д-р Юлиян Петров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
77% са готови на протести за увеличение на средствата за образование, респективно и на работните заплати, а 4.4% са против всички протести.
ОЩЕ: МОН пусна тест за справяне със стреса и бърнаута на учителите
"Вариантите на протести са няколко, от които 51% са за национална ефективна стачка, 33,6% са за национална електронна стачка, 24,7% са за национален и регионални митинги, и 21,6% са за незавършване на първия учебен срок. Тук анкетираните са избирали повече от един отговор", се съобщава в позицията.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
"Липсата на увеличение на учителската заплата ще вдигне още средната възраст в системата и ще изгони и сега започналите млади учители", се посочва в позицията.
Средната възраст на участниците е 52,3 години, което съответства на средната възраст на работещите в системата педагози.
ОЩЕ: МОН отказа 3 януари да е неучебен ден в София
От Синдикатът "Образование" предлагат и 3 януари 2025 г. да бъде неучебен ден със заповед на министъра на образованието и науката за цялата образователна система. "Поне половината от отговорните кметове вече обявиха този ден за неучебен. В синдиката пристигат много заявления от родители, че ще използват този ден за ваканция по семейни причини, хипотеза, разрешена им от МОН, преди месеци", се казва още в позицията на учителския синдикат.