Вече са ясни творческите екипи, които ще създадат химни за шест български училища в инициатива „Светилник“ 2022/2023: Към светли бъднини вървим!“. Те бяха избрани, след като в края на миналата година бе проведен конкурс, в който участваха десетки автори, мотивирани да се включат в общественозначимата кауза, организирана от сдружението на композитори и автори Музикаутор и подкрепена от редица партньори и дарители.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Във второто издание на „Светилник“ партньорите си поставиха за цел да разширят обхвата на инициативата, като бъдат създадени химни за шест училища от пет български града – София, Благоевград, Кюстендил, Стара Загора и Казанлък. Новите химни, които ще останат за поколенията, се финансират от Културния фонд на Музикаутор, както и от бизнеса, който споделя ценностите на инициативата.
„Още с първото издание на „Светилник“ насочихме усилия в посока за развитие и подкрепа на бъдещето на нашите деца, като се опитваме да допринесем за подобряване на училищната среда, в която израстват и преоткриват света.“, сподели изпълнителният директор на сдружението Иван Димитров.
Творческите екипи, които участваха в конкурса, кандидатстваха за създаване на химн за едно или две от училищата в инициативата. Те представиха заявления, като включиха в тях и предложения за музика и текст за химн на конкретното училище, съобразени с неговите изисквания и идентичност. Предложенията им бяха разгледани от училищата и всяко от тях направи своя обоснован избор.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Химнът на Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“, град Стара Загора, който ще бъде дарение от една от най-големите банки в България – Уникредит Булбанк, ще бъде създаден от тандема Станислав Събев и Илиана Събева. Те посвещават времето си в създаване на песни, чрез които да оформят естетическия вкус на децата и да предадат ценности като колективен дух, доверие, толерантност, вяра в успеха и активна гражданска позиция. Заради това, както и заради своя творчески ентусиазъм, „геомилевци“ избраха именно тях.
За 112 ОУ „Стоян Заимов“, град София химнът ще бъде създаден от Илия Ангелов – автор на музика, Таня Бойчева – автор на текст, и Митко Гидишки – автор на аранжимент. Училищният колектив обосновава избора си, като с вълнение споделя впечатленията си от предложения химн: „Училищните символи са вплетени много оригинално и хармонично в текста, което дава уникалност на химна. Текстът внушава стремеж към познанието, приемственост и човешки добродетели.“
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Автори на химна за Второ основно училище „Димитър Благоев“, град Благоевград ще бъдат Ивайло Терзиев и Снежина Темелкова. Този творчески екип участва за втора поредна година в инициативата „Светилник“ и заслужено беше избран отново, заради своето професионално отношение и предложението за химн, което в най-голяма степен се доближава до идентичността на училището.
Химнът на Природоматематическа гимназия „Проф. Емануил Иванов”, град Кюстендил ще бъде създаден от Иван Любомиров, Биляна Попова и Дончо Генов, на Средно училище „Екзарх Антим I“, град Казанлък – от Христо Петков в творчески екип отново със Снежина Темелкова, а на Основно училище „Георги Кирков“, град Казанлък – от Михаил Дончев и Яна Обретенова.
В рамките на инициативата предстои да бъдат реализирани професионални звукозаписи, както и видеоклипове към химните, които ще бъдат представени премиерно на концерт в края на учебната 2022/2023 година.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Музикаутор благодари на всички творчески екипи, кандидатствали в тазгодишното издание на инициативата, за труда и креативните идеи, както и заради това, че споделят каузата „Светилник“.