3-годишно обучение за придобиване на бакалавърска степен поискаха студенти от 30 университета от страната на дискусия с премиера и с министъра на образованието.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Тази идея е част от стратегията за развитието на висшето образование до 2020 година, съобащва Нова телевизия. Управлението на университетите, участието на студентите в него и начинът на финансиране на висшето образование са темите, които младежите са очертали пред просветния министър. В дискусията се включиха над 80 студенти.
Според Анелия Клисарова, подобна промяна е възможна, ако бъде увеличено магистърското обучение от една на минимум две години.
Според студенти от колежи тази реформа трябва да се въведе, докато според студенти от Великотърновския университет - не. Тенденцията в Европа е именно степен бакалавър да е 3 години, а магистър - 2. Министърът на образованието, Анелия Клисарова каза: „Трудно е да кажа, че само от мен ще зависи това дали ще бъдат три, или четири години бакалаврите. Европейската тенденция е да скъсяваме бакалавърското образование и да увеличаваме магистърското".
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
На срещата с премиера студентите поставили въпроса за финансирането на вузовете, което да не бъде обвързано с броя на учещите, както е сега. „Да бъде насочено към необходимост на студентите в съответните професионални направления, към подобряване качеството на висшето образование в съответните професионални направления и като цяло", каза председателят на Национално представителство на студентските съвети - Ангел Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Според премиерът липсата на връзка между университетите и работодателите е сред слабите страни в нашата система. „Възприемайте знанията, които ви дават университетите, само като една база. И се гответе да бъдете ученици през целия си живот. Казвам ви го и от личен опит!", каза той.
„Не сме насочили достатъчно прагматично обучението, затова се получава конфликт между университетите и работодателските организации. Най-честата критика, която съм чувал от бизнеса е "студентите не са подготвени за първия си работен ден". Усилията трябва да бъдат насочени към повишаване качеството на нашето висше образование и към превръщане на нашите университети в предпочитано място за обучение”, заяви премиерът Пламен Орешарски.