Възстановява се дейността на Експертния съвет по религия към Министерството на образованието и науката (МОН). Това стана ясно по време на среща между министър Галин Цоков и ловчанския митрополит Гавраил.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
В разговора участие взеха още главният секретар на Св. Синод епископ Герасим, ректорът на Софийската семинария епископ Пахомий, деканите на православните факултети на университетите в София и Велико Търново – доц. Ивайло Найденов и проф. Магдалена Легкоступ, автори на учебници по религия, учители, родители и др.
Какво е Експертен съвет по религия?
Съвещателният орган към министъра на образованието и науката по въпросите на религията не е провеждал заседания от повече от 3 години.
„Това е важен механизъм да обсъждаме всички оперативни въпроси и ще положим усилия още септември да проведем негово заседание“, подчерта проф. Цоков, цитиран от пресцентъра на МОН.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Министърът представи подготвяните промени в областта на училищното и предучилищното образование. „Основен приоритет е промяна на учебното съдържание, така че то да формира умения и компетентности в учениците. Заедно с това обаче е ключово да създадем ценностна оценка и да формираме морални устои в децата и младите хора“, каза още той. Според него часовете по религия имат важно значение и добрият опит, създаден по места, трябва да бъде проучван и прилаган.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Представителите на Светия Синод представиха свършеното в областта на образованието и опитът в съвместната им дейност с Община Ловеч. Те представиха и работата по разработването на учебници, които да се използват при избираемите часове в училище. Ангажираха се и да покажат пред Народното събрание предложения за по-широко навлизане на вероучението в образователната система.
Религиите в българската образователна система се изучават в избираеми учебни часове и във факултативни учебни часове по утвърдени учебни програми.
ОЩЕ: Предложение: Забраняват писмените домашни работи по време на ваканции
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"