Препоръката на министерството на образованието да се използва приложение на Microsoft внесе допълнително напрежение в онлайн обучението, което се наложи във връзка с разпространението на коронавируса. За това алармират родители и учители на учениците до 14 години.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
"Обръщаме внимание, че в бъдеще чрез създадените профили на учителите и учениците в домейна на МОН edu.mon.bg ще се осигурява всяка интеграция с информационните системи на Министерството. Ето защо препоръчваме създадените акаунти на учениците и учителите да им бъдат предоставени в разумен срок. Важно е да отбележим, че самите профили са в МОН, а не в Майкрософт (Microsoft). Министерството на образованието и науката осигури интеграция на тези профили и безплатна поддръжка за платформата "Майкрософт Тиймс", като ползването ѝ не е задължително в този момент, а възможност" гласи препоръката на МОН.
През последните две седмици учителите тестваха много приложения и начини да осъществят онлайн обучението на учениците. Някои от тях вече се спряха на работещи решения като Zoom например. Беше необходимо време всички да се пригодят към промените и точно, когато това се случи новата препоръка стартира процеса отначало.
Приложението на Microsoft е много по-вреемко и трудоемко, освен това не всички семейства разполагат с необходимата техника. Това се отнася най-вече до тези, които имат повече от един ученик. Така вместо да се продължи процеса на обучение, сега се губи време за прозвъняване на всеки родител, но това не е гаранция, че той ще се справи с приложението.
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Някои от учителите се надяват, че препоръката от МОН няма да придобие задължителен характер, тъй като точно сега няма нужда от подобно усложняване на ситуацията. Това се случва в момент, когато започва преподаването на новия материал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Припомняме, че на 25 март стана ясно, че дистанционното обучение ще продължи до 13 април. До момента българските учители се справят чудесно с приспособяването на учебния материал. Те работят денонощно, за да пригодят програмата, държат връзка със своите ученици и техните родители и успяват да вдъхнат кураж на семействата.
9 от 10 ученици имат достъп до дистанционно обучение, засега няма отлагане на матури