Препоръката на министерството на образованието да се използва приложение на Microsoft внесе допълнително напрежение в онлайн обучението, което се наложи във връзка с разпространението на коронавируса. За това алармират родители и учители на учениците до 14 години.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
"Обръщаме внимание, че в бъдеще чрез създадените профили на учителите и учениците в домейна на МОН edu.mon.bg ще се осигурява всяка интеграция с информационните системи на Министерството. Ето защо препоръчваме създадените акаунти на учениците и учителите да им бъдат предоставени в разумен срок. Важно е да отбележим, че самите профили са в МОН, а не в Майкрософт (Microsoft). Министерството на образованието и науката осигури интеграция на тези профили и безплатна поддръжка за платформата "Майкрософт Тиймс", като ползването ѝ не е задължително в този момент, а възможност" гласи препоръката на МОН.
През последните две седмици учителите тестваха много приложения и начини да осъществят онлайн обучението на учениците. Някои от тях вече се спряха на работещи решения като Zoom например. Беше необходимо време всички да се пригодят към промените и точно, когато това се случи новата препоръка стартира процеса отначало.
Приложението на Microsoft е много по-вреемко и трудоемко, освен това не всички семейства разполагат с необходимата техника. Това се отнася най-вече до тези, които имат повече от един ученик. Така вместо да се продължи процеса на обучение, сега се губи време за прозвъняване на всеки родител, но това не е гаранция, че той ще се справи с приложението.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Някои от учителите се надяват, че препоръката от МОН няма да придобие задължителен характер, тъй като точно сега няма нужда от подобно усложняване на ситуацията. Това се случва в момент, когато започва преподаването на новия материал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Припомняме, че на 25 март стана ясно, че дистанционното обучение ще продължи до 13 април. До момента българските учители се справят чудесно с приспособяването на учебния материал. Те работят денонощно, за да пригодят програмата, държат връзка със своите ученици и техните родители и успяват да вдъхнат кураж на семействата.
9 от 10 ученици имат достъп до дистанционно обучение, засега няма отлагане на матури