Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преподаватели не искат да се ваксинират срещу COVID-19, търсят начини да ги мотивират

15 юли 2021, 00:25 часа • 3737 прочитания

Процентът ваксинирани учители у нас остава нисък, мотивацията на преподавателите да се имунизират също. Най-често преподавателите отказват заради придружаващи, хронични и други заболявания или страх от алергични реакции. Други изчакват новата учебна година или вече са преболедували. Трети пък споделят, че личните им лекари са ги съветвали да не се ваксинират, разкриват от МОН за "Труд”. Преподавателите не ги блазни да променят решението си и обявеният бонус от два дни допълнителен отпуск, показа проверка на изданието.

Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си

Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата

Проучване на МОН към 5 юли сочи, че едва в 4% от училищата над 70% от персоналът е имунизиран. В детските градини този дял е 3%. Почти половината от директорите са ваксинирани. Затова Регионалните управления на образованието започнаха активната информационна кампания за ваксиниране в системата, която миналата седмица обяви МОН. До момента по нея са проведени 19 регионални срещи с директори на детски градини и училища. На тях медицински специалисти с национален и регионален авторитет отговорят на всички въпроси за ползите и рисковете от ваксините срещу коронавирус. В някои райони активно участват и представители на РЗИ.

Междувременно идеята преподавателите да получат допълнителни дни отпуск, ако си поставят ваксина, също не среща голямо одобрение. Решението бе взето на Отраслов съвет, а от вчера председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева пусна клип, с който апелира колегите си да последват примера є и да се имунизират. Видеопослание изпрати и проф. Георги Момеков от МУ - София.

На този фон в Пиринско, например, само 23% от учителите са имунизирани. Повечето не желаят да си поставят ваксина, а има и доста голям брой преподаватели, които са преболедували. Над 90% смятат, че бонусът от допълнителни дни не е стимул, за да изберат да се ваксинират - това било лично решение. 

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

"Около 30% от учителите в Шуменско са имунизирани, ще обсъждаме как да повишим интереса към ваксинацията”, каза за "Труд” Юлиян Тодоров, временно изпълняващ длъжността началник на РУО-Шумен. Масово местните педагози споделят, че имат право на дълги ваканции и два дни бонус към тях не биха мотивирали много хора. В Габрово, Сливен, Монтана, Враца, Перник и София няма нито едно училище с над 70% ваксинирани педагогически и непедагогически специалисти, сочат данните на МОН, предоставени на изданието. В Кюстендил, Силистра, Сливен, Търговище, Монтана, Благоевград, Пловдив, Враца, Перник, Хасково и Ямбол няма нито една детска градина с над 70% ваксинирани. Пример е и Велико Търново, където едва 19% от учителите от всичките 84 училища във Великотърновска област са ваксинирани или са преболедували COVID-19. В детските градини обхватът е само 16 на сто.

Тенденцията пък е положителна в Бургас, където обаче преподавателите също не искат бонуси за ваксина. "С две игли вече са 2500 учители от общо 4500. Много са се ваксинирали в зелените коридори, но статистика за тях няма”, каза пред "Труд" инж. Виолета Илиева, началник на РУО.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес